Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Urszula Garbacz, Agnieszka Marciniak
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
Mon quartier
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
porządkuje znajomość słownictwa związanego z miastem i jego elementami;
powtarza tworzenie pytań na trzy różne sposoby;
pisze tekst o własnej dzielnicy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości odkrywając znane i mniej znane francuskie miasta i dzielnice;
kształci umiejętność zdobywania informacji na interesujące go tematy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, grupowanie, łączenie definicji z elementem leksykalnym, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: kwestionariusz
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach, w mini grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zapisuje na tablicy pytania: Dans quel quartier habitez‑vous ? C’est quel quartier ? Vous l'aimez ? Pourquoi ? i prosi uczniów o krótką rozmowę w parach.
Nauczyciel prosi uczniów, aby zaproponowali temat lekcji (pyta np. À votre avis, de quoi allons‑nous parler aujourd’hui ?) i zapisuje ostateczną wersję tematu na tablicy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie w parach zapoznają się z tekstem źródłowym i rozwiązują załączone do niego pytania. Nauczyciel może podsumować tę część pracy na lekcji, prosząc uczniów o odpowiedź na pytania: Dans quel quartier préfériez‑vous habiter ? Celui de Camille et Alice ou celui de Karine ? Pourquoi ?
Nauczyciel przechodzi do pracy z kącikiem leksykalnym. Prosi uczniów o zapoznanie się z listą słów, w razie potrzeby odpowiadając na pytania. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie nr 3.
Nauczyciel wyświetla zdjęcia prezentujące różne dzielnice, a następnie prosi, aby uczniowie opisali je w parach / małych grupach. Zdjęcia powinny być dobrane tak, aby umożliwić wykorzystanie słownictwa z kącika leksykalnego.
Nauczyciel przechodzi do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania 1–3. Nauczyciel monitoruje pracę nad zadaniem 3 (otwartym), a następnie prosi uczniów, aby w małych grupach podzielili się wnioskami z tego zadania.
Nauczyciel przechodzi do omówienia zagadnienia gramatycznego (tworzenie pytań). Dzieli uczniów na grupy i przydziela każdej fragment tekstu źródłowego lub multimedium. Prosi o znalezienie przykładów pytań. Zapisuje kilka przykładów na tablicy i wyjaśnia różnicę między pytaniami formalnymi i nieformalnymi. Prosi uczniów o przeanalizowanie tabeli w kąciku gramatycznym i wykonanie ćwiczenia nr 4.
Faza podsumowująca:
W parach uczniowie przygotowują opis dzielnicy idealnej. Prezentują go na forum klasy. Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej.
Praca domowa:
Ćwiczenia 1–8 w sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
-
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane w lekcji dotyczącej wad i zalet miejsca zamieszkania.