Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
C`est quand ton anniversaire ?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi podać datę (np. urodzenia),
zna i stosuje słownictwo przydatne podczas rozmowy telefonicznej i potrafi taką przeprowadzić,
utrwala nazwy miesięcy.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
metoda skojarzeń,
kognitywna
kompensacyjna,
współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym.
Metody/techniki nauczania
podające: praca z tekstem źródłowym,
aktywizujące: skojarzenia,
praktyczne: nazywanie elementów prezentowanych w materiale ilustracyjnym, tabele leksykalne i gramatyczne,
programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach,
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Następnie zwraca uwagę uczniów na grafikę wprowadzającą. Wyjaśnia tematykę lekcji i pyta uczniów, czy potrafią podać datę swoich urodzin. Nauczyciel zapisuje na tablicy wyraz ANNIVERSAIRE i prosi uczniów, aby podawali wyrazy, które się z nim kojarzą. W ten sposób tworzą mapę myśli.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do bloku tekstowego. Najpierw analizuje zaproszenie i informacje tam zawarte. Sprawdza zrozumienie, ewentualnie wyjaśnia nowe słowa.
Prosi uczniów o odsłuchanie dialogów, sprawdza ich zrozumienie, objaśnia nieznane słowa i zwroty.
Prosi o wskazanie zwrotów charakterystycznych dla rozmowy telefonicznej. Zwraca uwagę na poprawną wymowę.
Następnie prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do tekstu. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi.
Następnie nauczyciel przechodzi do części leksykalnej.
Omawia podawanie daty; prosi, aby wybrany uczeń podał bieżącą datę. Wprowadza pytanie o datę urodzin; prosi, aby uczniowie zadawali sobie wzajemnie pytania o datę urodzin i odpowiadali na nie.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia do części leksykalnej. Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel przechodzi do części multimedium. Uczniowie odsłuchują plik audio. Nauczyciel zwraca uwagę na nowe słownictwo i jego wymowę. Uczniowie wykonują ćwiczenia do tej części lekcji, mogą pracować w parach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi. Na koniec lekcji nauczyciel może poprosić uczniów, aby wspólnie - chórem - powtórzyli nazwy miesięcy po francusku.
Nauczyciel kończy lekcję, zwracając uwagę na nabyte przez nich umiejętności.
Praca domowa:
Nauczyciel może poprosić o wykonanie ćwiczeń 7 i 8 – które są ćwiczeniami otwartymi.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako utrwalenie słownictwa związanego z urodzinami, być bazą do opowiadania na podobny temat, lub stanowić formę ćwiczenia sprawdzającego rozumienie ze słuchu.