Scenariusz lekcji
Autor: Maciej Szyszkowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Je passe mon permis de conduire
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa wybrane elementy infrastruktury drogowej,
przedstawia wybrane manewry samochodowe,
wyraża zakaz, nakaz lub przyzwolenie,
udziela rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze i egzaminu na prawo jazdy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości (poznaje zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy), - rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja, pogadanka
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta, czy uczniowie posiadają prawo jazdy, są w trakcie kursu albo zamierzają zdawać na prawo jazdy. Jeśli w klasie są uczniowie, którzy mieli już okazję odbyć jazdy pod okiem instruktora, nauczyciel pyta, jak wspominają swoją pierwszą godzinę za kierownicą. Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Uczniowie zapoznają się z ciekawostką i zastanawiają się w parach lub grupach, czy w Polsce zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy są takie same. Nauczyciel zadaje dodatkowe pytania: Selon vous, est‑ce qu'il est difficile de faire son permis de conduire en Pologne ? Quelles étapes faut‑il passer ?
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel dopytuje, co - według uczniów - jest najtrudniejsze podczas egzaminu na prawo jazdy. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel przechodzi do Coin grammaire. W zależności od poziomu klasy może uczniom wyjaśnić zagadnienie lub poprosić o samodzielne zapoznanie się z kącikiem i rozwiązanie ćwiczeń.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach lub w małych grupach. Jeden uczeń gra rolę osoby podchodzącej do egzaminu na prawo jazdy. Nauczyciel pokazuje im jeden z filmików przedstawiających skrzyżowania. Przykłady filmików: (https://pixabay.com/pl/videos/samochody-ruch-drogowy-droga-126610/, https://pixabay.com/pl/videos/ulica-ruch-drogowy-samoch%C3%B3d-miejski-29121/, https://pixabay.com/pl/videos/indie-skrzy%C5%BCowanie-dr%C3%B3g-ruch-drogowy-8698).
Uczniowie zastanawiają się, na co należy zwrócić uwagę, jadąc przez to skrzyżowanie. Dają następnie rady wyznaczonemu uczniowi, który gra rolę osoby podchodzącej do egzaminu na prawo jazdy. Przy kolejnym filmiku rola osoby zdającej przechodzi na innego ucznia.
Prowadzący(-a) proponuje uczniom zabawę w kalambury. Ochotnik wybiera jeden manewr i pokazuje go bez użycia słów. Zadaniem reszty klasy jest odgadnięcie, o jaki manewr chodzi.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: wideo przedstawiające różne manewry drogowe.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Film może posłużyć do ćwiczenia trybu rozkazującego lub opowiadania o zdarzeniach z przeszłości. Zatrzymując film w wybranych momentach, można ćwiczyć struktury venir de + inf, être sur le point de + inf, être en train de + inf i futur proche.