Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Le métier – un choix difficile
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala nazwy zawodów,
tworzy rodzaj żeński od przymiotników i rzeczowników w rodzaju męskim,
poszerza słownictwo o przymiotniki związane z cechami charakteru i używa ich do opisywania wybranych profesji.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do przeanalizowania swoich mocnych stron i zastanowienia się, jaki zawód może do nich pasować.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie), strategie kognitywne (ćwiczenia przedmiotowe).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, WebQuest,
metody programowane: z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku oraz podaje cele lekcji. Pyta uczniów, czy każdy może wykonywać dowolny zawód. Od czego to zależy? Czy są zawody, które ich interesują i czy znają ich nazwy po francusku. Uczniowie starają się odpowiadać prostymi zdaniami po francusku.
Faza realizacyjna:
Wskazani lub chętni uczniowie czytają na głos tekst quizu z bloku tekstowego. Nauczyciel zwraca uwagę na wymowę słów w języku francuskim. Zadania do tekstu uczniowie wykonują całym zespołem klasowym – jedna osoba podaje rozwiązanie, a pozostali kontrolują poprawność wykonania zadania.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do wypełnienia quizu. Wyjaśnia im, w jaki sposób sprawdzić wynik w Rappel lexical. Prosi, aby uczniowie spróbowali domyślić się znaczenia słów (np. na zasadzie podobieństw do innych znanych im języków). Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat cech charakteru ważnych w wykonywaniu danego zawodu. Uczniowie edytują i uzupełniają mapę pojęć o wskazane przymiotniki.
Następnie uczniowie oglądają prezentację multimedialną i samodzielnie rozwiązują zadania do niej. Nauczyciel pyta, czy w prezentacji jest zawód, który ktoś chciałby wykonywać. Jeśli tak, to czy dana osoba posiada wymienione cechy? A może posiada jakieś inne, które uważa za przydatne, jakie? Kolejny etap to praca w parach lub w grupach. Uczniowie pokazują sobie nawzajem zdjęcia osób wykonujących różne zawody (nauczyciel prosi uprzednio o przygotowanie takich zdjęć). Uczniowie po kolei nazywają zawody i podają cechy niezbędne do ich wykonywania.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wskazuje uczniom wybrane zadania do wykonania. Uczniowie wykonują ćwiczenia od 1‑6 na wyścigi. Nauczyciel może nagrodzić ucznia, który jako pierwszy wykona zadania poprawnie.
Praca domowa:
Zadanie 7 i 8 z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może posłużyć podczas innych lekcji z działu Praca, a także z działu Człowiek, celem powtórzenia zawodów lub cech charakteru. Nauczyciel może również zastosować blended learning – poprosić uczniów o zapoznanie się z „katalogiem”, wybór jednego zawodu i przygotowanie krótkiej prezentacji na temat idealnego profilu kandydata na dane stanowisko.