Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Marzena Cichocka
Przedmiot: Język obcy nowożytny – język francuski
Temat zajęć: Pénurie d’eau – quelles solutions ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z zasobami wodnymi w przyrodzie;
przypomina sobie, jak tworzyć formy czasowników w trybach conditionnel présent i conditionnel passé;
przypomina sobie wiadomości na temat tworzenia i użycia zdań warunkowych;
wyraża swoją opinię na temat sposobów zapobiegania niedoborowi wody na świecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
dostrzega problemy otaczającego go świata i zabiera głos na tematy z nimi związane.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja,
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym,
metody aktywizujące: burza mózgów, dyskusja,
metody praktyczne: łączenie elementów zdaniowych w logiczną całość, nazywanie elementów prezentowanych w materiale ilustracyjnym, tabele leksykalne i gramatyczne,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca indywidualna/praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Burza mózgów: nauczyciel pyta uczniów, co jest według nich największym problemem ekologicznym na świecie. Uczniowie w miarę możliwości udzielają odpowiedzi w języku francuskim. Wśród propozycji powinien się pojawić temat niedoboru wody. Nauczyciel, w zależności od potrzeb uczniów, podaje francuskie tłumaczenia zgłoszonych przez nich zjawisk. Następnie nauczyciel rozwija temat niedoboru wody na świecie, pyta uczniów, co jest jego przyczyną i czy znają sposoby na oszczędzanie wody.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie wykonują ćwiczenia do tekstu.
Nauczyciel odsyła uczniów do ilustracji towarzyszącej czytance i pyta ich, czy wiedzą, ile wody dziennie średnio zużywają. Pyta ich o codzienne nawyki, uczniowie udzielają odpowiedzi.
Następnie uczestnicy lekcji przechodzą do sekcji Rappel grammatical. Nauczyciel prosi wybranego ucznia o przypomnienie, jak tworzyć formy trybu conditionnel présent i passé. Nauczyciel odmienia z uczniami najtrudniejsze formy conditionnel présent i passé, jak również przedstawia kilka nieregularnych przykładów.
Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują tabelę dotyczącą zdań warunkowych. Czytają podane na grafice przykłady zdań. Nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na aspekt hipotezy zawartej w zdaniach warunkowych - możliwości jej realizacji w rzeczywistości. Uczniowie w parach wymyślają trzy zdania warunkowe, uwzględniając różne aspekty hipotezy. Temat zdań powinien być związany z ekologią. Uczniowie prezentują swoje zdania na forum klasy, nauczyciel omawia je i udziela im informacji zwrotnej.
W dalszej kolejności uczniowie przechodzą do pracy z mapą mentalną i rozwiązują dołączone do niej ćwiczenia. Ćwiczenie nr 3 mogą wykonać w parach.
Dyskusja. Nauczyciel proponuje uczniom dyskusję na temat problemu niedoboru wody na świecie. Dzieli klasę na dwie grupy: jedna z nich to politycy odpowiedzialni za podejmowanie decyzji w sprawach inwestycji, ale również zagrożeń ekologicznych, druga to aktywiści lub zaniepokojeni mieszkańcy danego terenu, zagrożonego niedoborem wody. Dyskusja będzie się toczyła wokół następującego problemu: na danym obszarze zaplanowano nową inwestycję – budowę fabryki. Aktywiści są przeciwko niej i uważają, że budowa, a następnie działanie fabryki pochłoną dodatkowo ogromne ilości potrzebnej mieszkańcom wody. Uczniowie najpierw przygotowują argumenty: politycy muszą się liczyć z koniecznością odpierania ataku ze strony aktywistów/mieszkańców, którzy będą im zarzucać brak lub niedostatek działań zapobiegających niedoborowi wody w ich miejscu zamieszkania. Grupa mieszkańców powinna sformułować swoje zarzuty pod postacią zdań warunkowych różnego typu. Grupa polityków przygotowuje argumenty obrony wraz z obietnicami podjęcia działań - w miarę możliwości również z wykorzystaniem zdań warunkowych. Podczas dyskusji jedna osoba powinna pełnić rolę moderatora (może to być wybrany uczeń lub nauczyciel). Nauczyciel dba o poprawność formułowanych argumentów i udziela uczniom informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do sekcji Sprawdź się i rozwiązują 6 ćwiczeń interaktywnych.
Praca domowa:
i 8. ćwiczenie z sekcji Sprawdź się,
stworzenie prezentacji multimedialnej w języku francuskim o sposobach oszczędzania wody.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium użyte w materiale może posłużyć jako powtórzenie słownictwa przed testem sprawdzającym, a także podczas innych zajęć dotyczących antropogenicznych zagrożeń dla środowiska.