Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język francuski
Temat zajęć: Félicitations pour ton bulletin scolaire !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Poznaje przedmioty obowiązujące w liceum na poziomie classe de seconde.
Poznaje skalę ocen we francuskim systemie edukacji.
Potrafi przekształcać części zdania, zachowując związek zgody między podmiotem zdania a jego określeniami.
Potrafi wypowiedzieć się na temat wyników w nauce.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń ćwiczy umiejętność tworzenia opisów.
Uczeń rozwija umiejętność prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne – ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne – motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne – zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
Przykładowe materiały: listy lub e‑maile z różnymi zwrotami grzecznościowymi.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, skąd wiedzą, w których przedmiotach powinni zrobić postępy, a w których są dobrzy.
Nauczyciel ustala z klasą, że to dzięki ocenom i podsumowaniom nauczycieli uczniowie mogą robić postępy w nauce.
Uczniowie czytają Wprowadzenie i porównują wspólnie z klasą system oceniania świadectw szkolnych w Polsce z systemem francuskim. Podkreślają różnice i podobieństwa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym.
Uczniowie pracują w parach, odpowiadają na pytania.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Nauczyciel prosi o przeczytanie części gramatycznej i wykonanie poleceń.
Uczniowie przeglądają część multimedialną i wykonują w parach polecenia. Cała klasa sprawdza poprawne odpowiedzi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa: Ćwiczenia 7 i 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika multimedialna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.