Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Ikball
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: La Chandeleur - une tradition gourmande
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
używa w wypowiedziach użycie zaimków en i y;
stosuje w wypowiedziach konstrukcję faire + infinitif;
opowiada o francuskich zwyczajach związanych ze świętem La Chandeleur;
zna nazwy produktów spożywczych i używa ich w wypowiedziach;
redaguje własny przepis na ulubione naleśniki.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne: ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne: motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne: zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: pogadanka, opis, czytanka, praca z tekstem źródłowym,
metoda programowa: przy użyciu komputera,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku,
przykładowe materiały: listy lub maile z różnymi zwrotami grzecznościowymi.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, czy znają jakieś „smaczne” święta lub tradycje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym, następnie samodzielnie rozwiązują zadania 1 - 3. Celem upewnienia się, czy tekst został zrozumiany, nauczyciel zachęca uczniów do rozmowy na temat święta la Chandeleur we Francji, Belgii i Szwajcarii oraz Święta Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce.
Praca z leksyką: nauczyciel prosi uczniów, aby w ciszy zapoznali się z grafiką przedstawiającą rozmaite rodzaje naleśników, po czym robi klasowe głosowanie na najsmaczniejszy z nich według uczniów.
Uczniowie wykonują zadanie 4. w parach, wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania.
Nauczyciel prosi o przeczytanie pierwszej części gramatycznej. Zapoznaje uczniów z zawartością tabeli dotyczącej nowej struktury faire + infinitif, skupiając się na przykładach. Następnie uczniowie wykonują samodzielnie polecenia 5. i 6.
Przed wykonaniem ćwiczenia 7. nauczyciel omawia z uczniami tabelę z zaimkami en oraz y, powtarzając w ten sposób zdobytą do tej pory wiedzę oraz wyjaśniając ewentualne wątpliwości.
W dalszej kolejności uczniowie przeglądają część multimedialną i wykonują w parach polecenia 1. oraz 3. Cała klasa sprawdza poprawność odpowiedzi. Polecenie 2 może być zrealizowane w formie turnieju wiedzy w parach i każdy z uczniów ma możliwość zdobycia maksymalnie 3 punktów za każdą poprawną odpowiedź.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują ćwiczenia interaktywne od 1 do 3 oraz ćwiczenie 6. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Ćwiczenie 4 może być zrealizowane w formie quizu w podziale klasy na dowolną ilość grup. Każda z nich odpowiada naprzemiennie na pytanie z ćwiczenia.
Ćwiczenie 5 uczniowie wykonują samodzielnie, natomiast sprawdzają je w parach z podziałem na role. Celem przećwiczenia fonetyki, nauczyciel może poprosić kilu uczniów o odczytanie kwestii na głos.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. - Uczniowie przygotowują naleśniki według własnej receptury. Przesyłają zdjęcia, np. na blog klasowy, by podzielić się pomysłami na sposób podawania naleśników i dodatki.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.