Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksander Trojanowski
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język hiszpański)
Temat zajęć: El Mundial del fútbol
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III
Podstawa programowa:
Cele i treści kształcenia.
I. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
10. sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, imprezy sportowe, uprawianie sportu).
II. Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne (np. rozmowy, wiadomości, komunikaty, ogłoszenia, instrukcje) artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka:
1. reaguje na polecenia;
2. określa główną myśl wypowiedzi;
3. określa intencje nadawcy/autora wypowiedzi;
5. znajduje w wypowiedzi określone informacje.
III. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne (np. listy, e‑mail, SMS‑y, kartki pocztowe, napisy, broszury, ulotki, jadłospisy, ogłoszenia, instrukcje, rozkłady jazdy, historyjki obrazkowe z tekstem, artykuły, teksty narracyjne, recenzje, wywiady, wpisy na forach i blogach, teksty literackie):
1. określa główną myśl tekstu lub fragmentu tekstu;
2. określa intencje nadawcy/autora tekstu;
4. określa kontekst wypowiedzi (np. nadawcę, odbiorcę, formę tekstu, czas, miejsce, sytuację);
5. znajduje w tekście określone informacje.
IV. Uczeń tworzy krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi ustne:
2. opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości.
V. Uczeń tworzy krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne (np. notatkę, ogłoszenie, zaproszenie, życzenia, wiadomość, SMS, kartkę pocztową, e‑mail, historyjkę, list prywatny, wpis na blogu):
2. opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości.
VIII. Uczeń przetwarza prosty tekst ustnie lub pisemnie:
2. przekazuje w języku obcym nowożytnym lub w języku polskim informacje sformułowane w tym języku obcym.
IX. Uczeń posiada:
1. podstawową wiedzę o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się danym językiem obcym nowożytnym oraz o kraju ojczystym, z uwzględnieniem kontekstu lokalnego, europejskiego i globalnego; 2. świadomość związku między kulturą własną i obcą oraz wrażliwość międzykulturową.
XI. Uczeń współdziała w grupie (np. w lekcyjnych i pozalekcyjnych językowych pracach projektowych).
XII. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym nowożytnym (np. z encyklopedii, mediów, instrukcji obsługi), również za pomocą technologii informacyjno‑komunikacyjnych.
XIII. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, identyfikowanie słów kluczy lub internacjonalizmów) i strategie kompensacyjne, w przypadku gdy nie zna lub nie pamięta wyrazu (np. upraszczanie formy wypowiedzi, zastępowanie innym wyrazem, opis, wykorzystywanie środków niewerbalnych).
XIV. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami).
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
2. kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
3. kompetencje cyfrowe;
4. kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
5. kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo związane z piłką nożną: zna rzeczowniki i czasowniki pozwalające opowiedzieć o przebiegu meczu lub turnieju piłkarskiego;
zna i stosuje zasady używania czasów przeszłych w celu opowiadania historii (indefinido, imperfecto);
łączy znajomość słownictwa związanego z piłką nożną z zasadami użycia czasów przeszłych, by opowiedzieć o przebiegu meczu piłki nożnej.
Cele motywacyjne:
zaciekawienie ucznia różnorodnością kulturową świata hispanojęzycznego;
powiązanie nauki języka obcego z tematami zajmującymi uczniów w ich własnym życiu;
uświadomienie uczniowi, że dzięki opanowaniu odpowiednich struktur leksykalno‑gramatycznych ma możliwość wypowiadania się na ważne dla niego tematy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk);
strategie kognitywne (ćwiczenie języka obcego w naturalnych kontekstach);
strategie społeczne (zadawanie pytań, współpraca z grupą);
strategie afektywne (motywowanie do nauki, eliminacja lęku przed popełnieniem błędu).
Metody/techniki nauczania:
burza mózgów,
miniwykład,
miniprezentacje.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca w grupach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, zeszyt przedmiotowy, projektor
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne. Nauczyciel wita uczniów po hiszpańsku oraz zadaje wybranym uczniom pytanie: Qué tal?/Cómo estás?
Nauczyciel pyta uczniów, ile razy ich zdaniem Hiszpania została mistrzem świata w piłce nożnej. Następnie wprowadza ciekawostkę, przedstawiając Hiszpanię jako kraj, w którym piłka nożna jest istotną częścią kultury masowej.
Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Przeczytaj.
Nauczyciel proponuje uczniom burzę mózgów w celu zebrania najważniejszych słów potrzebnych do opowiadania o meczu piłkarskim. Następnie nauczyciel prosi o sprawdzenie, czy znajdują się one w tekście źródłowym.
Uczniowie wymieniają słowa, których hiszpańskie odpowiedniki udało im się odnaleźć.
Uczniowie wykonują w parach polecenie 1. Wybrani przez nauczyciela uczniowie uzasadniają swoje odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
W celu utrwalenia słownictwa uczniowie wykonują indywidualnie polecenia 2. i 3.
Nauczyciel poszerza słownictwo o zwroty znajdujące się w kąciku leksykalnym. Uczniowie wykonują indywidualnie polecenie 4.
Nauczyciel prosi o wynotowanie z tekstu wszystkich form czasów przeszłych. Po zebraniu odpowiedzi nauczyciel wykorzystuje grafikę, by wyjaśnić lub przypomnieć (w zależności od poziomu grupy) użycie czasów przeszłych do: mówienia o wydarzeniach jednostkowych i zakończonych procesach do mówienia o wydarzeniach zaprzeszłych, do opisywania okoliczności wydarzeń.
Uczniowie wykonują indywidualnie polecenie 5.
Multimedium.
Nauczyciel proponuje uczniom, by skomentowali fragment meczu. W tym celu odsłuchują oni fragmentów komentarzy (ilustracja) i wynotowują z nich nowe słownictwo.
Wykorzystując metodę burzy mózgów, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela uczniowie dzielą się swoimi obserwacjami dotyczącymi opowiadania o meczu piłki nożnej.
Nauczyciel dzieli uczniów na pary i odtwarza za pomocą rzutnika fragment meczu. Pary wykorzystują poznane słownictwo, by przygotować szkic komentarza do wyświetlonego fragmentu.
Następnie uczniowie przedstawiają swoje komentarze.
W celu utrwalenia słownictwa, uczniowie wykonują w parach zadania 1‑3.
Sprawdź się.
Nauczyciel wprowadza uczniów w fazę ćwiczeń. Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują ćwiczenia leksykalno‑gramatyczne od 1. do 7.
Faza podsumowująca:
Uczniowie zgłaszają wątpliwości dotyczące rozwiązania zadań 1‑7.
Nauczyciel wymienia cele osiągnięte podczas lekcji.
Po zakończeniu zajęć nauczyciel powinien stwierdzić postępy w procesie nabywania wiedzy przez uczniów na podstawie odpowiedzi na pytania:
Czy uczniowie rozumieją znaczenie słownictwa związanego piłką nożną?
Czy uczniowie znają zasady używania czasów indefinido, pluscuamperfecto oraz imperfecto i używają ich do opowiadania historii?
Czy uczniowie potrafią opowiedzieć o przebiegu meczu piłki nożnej lub jego części?
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
wybrane fragmenty meczów dostępne w Internecie
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Indywidualna praca z plikami audio połączona z rozwiązaniem zadań.
Praca w parach – przygotowanie wypowiedzi będącej komentarzem do materiału wideo.