Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Ce que lisent les Français
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się (samodzielna lektura książek w oryginale);
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza słownictwo związane z książkami i czytelnictwem,
poznaje nowy czas: passé simple i rozpoznaje go w tekście,
opowiada o swoich ulubionych książkach,
przygotowuje krótki opis wybranej lektury.
Cele motywacyjne:
Zaspokojenie ciekawości uczniów na temat popularnych powieści francuskich. Zachęcenie ich do mierzenia się z francuską literaturą w oryginale oraz do dzielenia się swoimi opiniami na temat ulubionych gatunków i dzieł.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tabela gramatyczna, tabela leksykalna;
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie zdań z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody problemowe: metoda aktywizująca – zabawa ruchowa, burza mózgów;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna, fiszki z ćwiczeniami gramatycznymi do pracy w parach
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst źródłowy w e‑materiale w domu przed lekcją. Następnie podczas wprowadzenia do lekcji pyta, o czym ten tekst opowiada. Dopytuje, czy uczniów coś zaskoczyło (w fabule, stylu, konstrukcji itp.).
Uczniowie w parach wybierają odpowiedzi do ćw. 1 oraz 2 i sprawdzają wspólnie poprawność wykonanego zadania. Następnie każda z par podaje, ile zadań udało jej się wykonać prawidłowo. Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy zrozumieli, na czym polegają popełnione przez nich w ćwiczeniu ewentualne błędy.
Faza realizacyjna:
Praca z tekstem
Uczniowie wykonują zadanie 2 (łączenie zdań i fragmentów tekstu), które wyświetla się na tablicy multimedialnej. Uczniowie nadal pracują w parach i wspólnie szukają odpowiedzi.
Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy i każdej z nich rozdaje karteczki ze słowami z ćw. 3, aby dobrali je w pary. Wyznacza czas, jeśli nawet wszystkie pary nie zostały odkryte, wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.
Następnie nauczyciel przypomina uczniom czas passé simple. Prosi, by każdy uczeń w tekście czytanki odnalazł jedno zdania z użyciem tego czasu. Następnie uczniowie odczytują na głos wybrane fragmenty, wskazując, jaki czasownik odmieniony został w omawianym czasie.
Praca z multimedium
Uczniowie indywidualnie zapoznają się z multimedium. Każdy z nich wybiera jedną książkę, którą chciałby przeczytać i uzasadnia swój wybór w rozmowie z partnerem z ławki.
Uczniowie w grupach 4‑osobowych wykonują wybrane ćwiczenia z działu Sprawdź się.
Na koniec nauczyciel może zaproponować szybki quiz na podstawie ćw. 1 i 2 do multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta, która książka przedstawiona w e‑materiale wydała się uczniom najbardziej interesująca i wspólnie ustalają ranking najciekawszych tytułów.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Przygotowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej (opisu, recenzji) na temat książki, którą uczeń wyjątkowo lubi, lub takiej, która mu się wyjątkowo nie podobała.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog można wykorzystać jako punkt wyjściowy do dyskusji o ulubionych książkach lub głosowania na najciekawszą książkę z uzasadnieniem wyboru, jako inspirację do napisania własnego streszczenia ulubionej książki lub jako punkt wyjścia do powtórzenia słownictwa związanego z książkami.