Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Alicja Walczyna
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Le système politique français
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala słownictwo i wiedzę na temat systemu politycznego we Francji;
opisuje system polityczny w Polsce;
formułuje i wyraża swoje poglądy polityczne;
powtarza tworzenie rzeczowników odprzymiotnikowych i odczasownikowych i wykorzystuje je w komunikacji.
Cele motywacyjne
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości (funkcjonowanie systemu politycznego). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat polityki.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania
metody aktywizujące: burza mózgów, quiz;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, z materiałem ikonograficznym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, co wiedzą na temat systemu politycznego we Francji (Que savez vous du système politique français ?). Może też zadać serię pytań np. Qui est le Président de la République actuel ? Comment s’appelle le Premier ministre ? Quels partis politiques français connaissez‑vous ?
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z kącikiem leksykalnym. Uczniowie czytają tekst i w parach omawiają znaczenie wyróżnionych słów (posiłkując się kontekstem).
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia załączonego do kącika leksykalnego.
Nauczyciel przechodzi do kącika gramatycznego, aby powtórzyć z uczniami tworzenie rzeczowników w języku francuskim.
Nauczyciel przechodzi do pracy z ilustracją interaktywną. Pyta uczniów o to, czym jest trójpodział władzy (séparation des pouvoirs). Można nawiązać do systemu politycznego w Polsce, pytając, czy jest podobny do francuskiego.
Po zapoznaniu się z ilustracją interaktywną i wysłuchaniu nagrania uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 podsumowujące pracę z ilustracją.
Uczniowie dzielą się na 4‑osobowe grupy. Każda grupa przygotowuje pytania w formie quizu dla pozostałych drużyn (ilość pytań do ustalenia z uczniami, musi być taka sama dla wszystkich grup). Mogą to być pytania dotyczące kompetencji poszczególnych organów władzy lub ich najważniejsze cechy, podane w e‑materiale lub w uzupełnione w toku lekcji (przez nauczyciela lub innych uczniów). Po wyznaczonym czasie grupy przystępują do quizu. Każdy zespół po kolei odczytuje po jednym swoim pytaniu, a inne grupy zgłaszają się do odpowiedzi. Zespoły są wynagradzane punktami za poprawne odpowiedzi. Drużyna, która uzyskała najwięcej punktów, wygrywa.
Nauczyciel wyświetla uczniom zwiastun filmu Quai d’Orsay. Nauczyciel zadaje serię pytań dedukcyjnych: Pourquoi est‑ce que le réalisateur a choisi ce titre pour son film ? Où se passe l’action du film ? Est‑ce que, selon vous, il s’agit d’une comédie ou d’un drame ? Pourquoi ? Comment les hommes politiques sont‑ils représentés ?
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Qu’avez‑vous appris sur le système politique français ?
Est‑ce que les valeurs démocratiques sont importantes pour vous ?
Aimeriez‑vous vous engager dans la politique ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć podczas innych lekcji dot. kultury Francji, a także np. w trakcie zajęć dotyczących problemów społecznych i sposobów zgłaszania ich odpowiednim organom państwowym.