Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Chądzyńska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Connais‑tu ces célèbres lieux parisiens ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala zastosowanie doubles pronoms;
utrwala słownictwo związane z opisem miejsc kultury,
poprawnie tworzy wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu miejsc kultury oraz propozycji wspólnego wyjścia.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości poprzez odkrywanie nowych, nieznanych miejsc na mapie Paryża,
kształci umiejętność rozumienia informacji o miejscach kultury w Paryżu,
realizuje potrzebę dzielenia się informacjami o ulubionych miejscach kultury w swoim mieście.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, jednokrotny wybór
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna,
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia różnych miejsc w Paryżu i prosi uczniów, aby wskazali te, które rozpoznają. Następnie zapisuje na tablicy temat lekcji wraz z jej celami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst czytanki w e‑materiale. Następnie pyta, o czym on opowiada. Po wyjaśnieniu ewentualnych trudności i objaśnieniu słownictwa nauczyciel prosi, aby uczniowie zrobili zadania do tekstu nr 1 i 2 w parach i sprawdzili odpowiedzi.
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli o innych mniej znanych miejscach w Paryżu lub czy znają takie miejsca w swoim mieście.
Nauczyciel zwraca następnie uczniom uwagę na obecność struktury doubles pronoms w tekście i prosi, aby znaleźli w nim jeszcze inne takie struktury.
Uczniowie zapoznają się z treściami w Rappel grammatical oraz robią ćwiczenia 1 i 2 z części Sprawdź się oraz ćwiczenie 1 pod Coin grammaire i sprawdzają rozwiązania. Nauczyciel omawia je wspólnie na forum z uczniami i upewnia się, czy wszyscy dobrze zrozumieli, jak stosować double pronoms.
Uczniowie zapoznają się następnie z treścią Coin communication i robią zadanie nr 3 umieszczone pod czytanką oraz ćwiczenia nr 5 i 6 z części Sprawdź się i sprawdzają rozwiązania.
Nauczyciel prosi następnie wybranych uczniów, aby krótko opowiedzieli o swoich ulubionych miejscach w mieście, stosując słownictwo z Coin communication. Pozostali uczniowie mają za zadanie zwracać szczególną uwagę na użycie nowego słownictwa.
Następnie klasa wspólnie zastanawia się, czy każda z osób użyła ich poprawnie.
Nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z treścią multimedium: odtwarza nagrania i zachęca do zapoznania się z treściami graficznymi. Następnie uczniowie w parach rozwiązują zadania, a nauczyciel udziela im informacji zwrotnej.
Nauczyciel proponuje dodatkowe słuchanie i prosi uczniów o zwrócenie uwagi i zapisanie wyrażeń związanych z proponowaniem wspólnego wyjścia oraz opisem miejsc związanych z kulturą.
Faza podsumowująca:
Uczniowie układają w parach dialog na wzór zamieszczonego w multimedium i odgrywają go przed resztą klasy.
Gdy jedna z par odgrywa scenkę, reszta klasy proszona jest o notowanie użytego podczas rozmowy słownictwa związanego z opisem miejsc oraz double pronoms i zastanowienie się, czy zostały poprawnie użyte.
Na koniec nauczyciel prosi, aby w dwie minuty każdy zanotował na kartce maksimum nowych wyrażeń dotyczących opisu miejsc związanych z kulturą.
Praca domowa:
Ćwiczenia 4 i 8 z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Jako ćwiczenie utrwalające/powtórkowe słownictwo: np. uzupełnij brakujące słowa w transkrypcji dialogu.
Jako ćwiczenie utrwalające/powtórkowe double pronoms: np. uzupełnij brakujące struktury w transkrypcji dialogu.
Jako inspiracja do ułożenia w parze własnego dialogu na temat proponowania wyjścia oraz opisu miejsc kultury.
Jako materiał wprowadzający strukturę double pronoms i/lub wyrażenia dotyczące opisu miejsc kultury.