Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Les habitats alternatifs
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II, poziom A1+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wyraża życzenia, stosując konstrukcję si + imparfait;
określa, jakich materiałów używa się do konstrukcji domów;
podaje argumenty za i przeciw różnym rozwiązaniom alternatywnym dotyczącym miejsca zamieszkania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętność tworzenia opisów;
rozwija umiejętności prezentacji siebie i innych osób.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne: ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne: motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne: zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania
analiza materiałów audiowizualnych,
praca z tekstem źródłowym,
dedukcja,
tworzenie materiałów pisemnych,
analiza zdjęć, techniki jedno- lub wielokrotnego wyboru,
uzupełnianie luk w tekście.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne. Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jakie miejsce do życia według nich wybierane jest najczęściej i jakie są plusy i minusy np. mieszkania w kamienicy, w bloku, w domku etc.
Nauczyciel prosi uczniów, by się zastanowili, czy można żyć w innych miejscach niż wymienione wcześniej domy wolnostojące i mieszkania w kamienicach lub w blokach. Dopytuje, jakie to mogą być miejsca.
Faza realizacyjna:
Uczniowie indywidualnie zapoznają się z treścią tekstu źródłowego, a następnie wykonują załączone do niego ćwiczenia.
Nauczyciel pyta uczniów, jak sądzą, jakie treści mogłyby się znaleźć na stronie internetowej powiązanej z newsletterem.
W dalszej kolejności prowadzący zajęcia prosi uczniów o przeczytanie części gramatycznej. Następnie uczniowie w parach układają po kilka zdań z użyciem form gramatycznych wyrażających życzenie. Chętni lub wybrani uczniowie odczytują ułożone przez siebie zdania. Nauczyciel weryfikuje ich poprawność, udzielając uczniom informacji zwrotnej.
Uczniowie w parach pracują z multimedium (katalog interaktywny). Zapoznają się z zawartymi w nim treściami. Następnie nauczyciel przydziela każdej parze jedno z miejsc opisanych w katalogu, przy czym poszczególne pary uczniów nie mogą wiedzieć, jakie miejsca zostały im przydzielone. Każda para przygotowuje własnymi słowami opis wad i zalet przydzielonego miejsca. Po wyznaczonym czasie odczytują przygotowane przez siebie wypowiedzi, a pozostała część klasy odgaduje, o jakie miejsca chodzi.
Następnie cała klasa wykonuje dołączone do multimedium polecenia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń 1‑6. Wybrani lub chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne, a pozostali uczniowie sprawdzają poprawność. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.