Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Robin Chouache
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Étudier en France, comment s’orienter vers les études supérieures ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
Poznaje podstawy francuskiego systemu uniwersyteckiego (rodzaje szkół, stopnie studiów i dyplomy)
Poznaje kierunki studiów
Zapoznaje się z niektórymi grandes écoles
Zastosuje zaimki nieokreślone i pozna ich funkcje w zdaniu
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność tworzenia opisu;
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy;
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary z ilustracjami, analiza danych językowych, prawda fałsz, grupowanie, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania : Connaissez‑vous les universités en France ? Następnie stwierdza: tout comme la Pologne, la France a ses écoles supérieures et aussi son propre système universitaire. Nauczyciel mówi o zagranicznych studentach przyjeżdżających do Francji: Savez‑vous que beaucoup d’étrangers se rendent en France ? oraz o możliwościach studiowania: Erasmus est une des voies d’admission vers les études en France. On peut aussi partir soi‑même si l’on est à l’aise avec la langue. Nauczyciel informuje, że dzisiejsza lekcja pozwala uczniom zapoznać się z organizacją studiów we Francji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z treścią kącika gramatycznego.
Uczeń powtarza użycie les adjectifs indéfinis, a nauczyciel objaśnia zastosowanie zaimków nieokreślonych. Wyjaśnia różnicę między les adjectifs indéfinis a les pronoms indéfinis.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem i w parach wykonują ćwiczenia zaproponowane w tej sekcji.
Nauczyciel sprawdza czy zadania zostały poprawnie wykonane.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta każdego ucznia, jaki jest jego ulubiony przedmiot i czy chciałby go studiować na uniwersytecie. Nauczyciel pyta również, jak długo chce studiować na uniwersytecie lub w grande école (bac+3, bac+5, albo bac +8).
Praca domowa: Ćwiczenia 7 i 8 z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog interaktywny może posłużyć do zapoznania się z różnymi kierunkami studiów i Grandes Écoles.