Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Rewicka‑Lor
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Le grand ménage
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z pracami domowymi,
ćwiczy umiejętność rozumienia wypowiedzi ze słuchu,
przygotowuje plan porządków domowych w formie tabeli i rozwija go do formy pełnej wypowiedzi pisemnej/ustnej.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do rozmowy o ich domowej codzienności oraz wyrażania swoich upodobań w języku francuskim (jakie czynności domowe lubią, a jakich nie lubią wykonywać).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: tabele leksykalne, mapa myśli
strategie kognitywne: test wyboru, wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda‑fałsz
strategie społeczne: współpraca w grupie
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: odsłuch
metoda aktywizująca: kalambury/pantomima
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów (po polsku), czy lubią sprzątać. W tym czasie zapisuje na tablicy dużymi literami słowa TÂCHES MÉNAGÈRES. Pyta, jakie czynności uczniowie szczególnie lubią robić, a jakich wyjątkowo nie lubią. Zapisuje je (na razie po polsku) wokół pojęcia centralnego. W dalszej kolejności podaje uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwukrotnie odsłuchują tekst źródłowy i rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia. Nauczyciel dopytuje, czy w ich domu wykonuje się wymienione czynności. Następnie uczniowie analizują słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę uczestników lekcji na czasowniki.
Prowadzący/a przypomina uczniom czasowniki modalne devoir i pouvoir. Zaproponowane ćwiczenie uczniowie mogą wykonać ustnie (chętny/wskazany uczeń odczytuje przykład i od razu podaje odpowiedź).
Następnie uczniowie dobierają się w kilkuosobowe grupy i pracują z mapą myśli. Nauczyciel zachęca do zapamiętania możliwie jak największej ilości informacji przy pierwszej lekturze dokumentu. Następnie uczniowie grupowo rozwiązują ćwiczenia sprawdzające znajomość multimedium. W ten sam sposób pracują z ćwiczeniami z bloku Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zachęca do powrotu do pojęć zapisanych na tablicy w początkowej fazie lekcji. Prosi chętnego/wybranego ucznia o wystąpienie przed klasę, wybranie jednej czynności w języku polskim (bez komunikowania tego grupie) i pokazanie jej metodą pantomimy (bez użycia słów). Zadaniem grupy jest odgadnięcie, o jaką pracę domową chodzi. Gdy czynność zostanie ujawniona, prezentujący ją uczeń zapisuje ją na tablicy w języku francuskim (np. zastępuje Mycie podłóg francuskim Laver le sol). Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie pojęcia zostaną opisane w języku francuskim. Jeśli na tablicy zostało wymienione pojęcie, które nie pojawiło się na lekcji, nauczyciel może je podpowiedzieć lub zaproponować uczniom odszukanie go w słowniku online.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może zaproponować uczniowi, aby zmodyfikował mapę myśli w taki sposób, by przedstawiała obowiązki w jego domu (np. w zastępstwie za tabelę z ćw. 7). Mapa myśli może również zostać wykorzystana do powtórki prac domowych na wyższych etapach edukacyjnych.