Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Mathilde mange souvent des épinards
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna nazwy wybranych warzyw,
utrwali wcześniej poznane owoce i warzywa,
przypomni sobie nazwy kolorów,
pozna osobliwości w odmianie czasowników zakończonych na -ger w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego na podstawie odmiany czasownika manger (jeść),
będzie w stanie powiedzieć, jak często je wybrane warzywa.
Cele motywacyjne:
nauka nazw warzyw oraz odmiana czasownika manger pozwoli wkrótce wykorzystać je w opisie posiłków, zakupów etc.,
uczeń wzbogaca swój zasób słownictwa o nazwy wybranych warzyw i potrafi określić swoje preferencje w tym temacie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie),
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie),
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, czytanka,
metody programowane: z użyciem komputera,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Następnie wyświetla grafikę przedstawiającą warzywa i pyta uczniów, czy znają nazwy którychś z nich. Pyta, jakie są ich skojarzenia związane z warzywami. Wypisuje podane przez nich słowa.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przyglądają się grafice przedstawiającej warzywa. Powtarzają nowo poznane słowa.
Nauczyciel sprawdza znajomość nazw warzyw, prosząc uczniów o podawanie ich nazw na podstawie pokazywanych obrazków. Następnie uczniowie pracują w parach: jedna osoba rysuje warzywo, druga odgaduje jego nazwę po francusku, po czym zamieniają się rolami.
Następnie uczniowie czytają tekst i wykonują ćwiczenia.
Nauczyciel weryfikuje poprawność, prosząc wybranych uczniów o podanie odpowiedzi.
Następnie nauczyciel wprowadza odmianę czasowników zakończonych na –ger na przykładzie czasownika manger.
Zwraca uwagę na odmianę w pierwszej osobie liczby mnogiej. Podaje przykłady innych czasowników zakończonych na –ger.
Uczniowie wykonują ćwiczenia gramatyczne, następnie nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi.
W kolejnej części uczniowie zapoznają się z grafiką w kąciku leksykalnym. Dwie wybrane/chętne osoby czytają dialog na głos. Nauczyciel udziela wyjaśnień dotyczących pogrubionego słownictwa, po czym przedstawia możliwości wyrażenia częstotliwości w języku francuskim (na przykładzie konsumpcji warzyw).
Nauczyciel przechodzi do części Multimedium. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną.
Następnie wykonują ćwiczenia do tej części lekcji. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o podanie poprawnych odpowiedzi. Następnie każda osoba wykonuje samodzielnie polecenie czwarte.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1–6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia/obrazki z wprowadzanymi warzywami.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw warzyw.