Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Justyna Świątkowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Offrir un cadeau original
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa I, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
Powtórzy i poszerzy słownictwo związane z prezentami i nietypowymi pomysłami na upominek.
Powtórzy i przećwiczy użycie zaimków osobowych dopełnieniowych: me, te, nous, vous, le, la, les, l’, lui, leur.
Zaproponuje wybór oryginalnego prezentu dla konkretnej osoby.
Opisze swój wybór wraz z uzasadnieniem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poznaje oryginalne metody wręczania prezentów,
poznaje sposoby na sformułowanie i użycie argumentów uzasadniających wybór prezentu
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku.
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, uzupełnianie tekstu tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja.
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metoda aktywizująca – metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów na początku lekcji, czy lubią dostawać prezenty i jeśli tak, to jakie. Uczniowie zastanawiają się, jak można rozumieć pojęcia prezentów materialnych i niematerialnych. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w parach, na kartce, kilku przykładów prezentów niematerialnych. Uczniowie wymieniają zanotowane prezenty. Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedyś taki nieoczywisty prezent komuś zaproponowali/ podarowali, a może sami taki otrzymali i czy do wręczania takiego prezentu użyli jakiegoś oryginalnego sposobu. Na koniec nauczyciel informuje uczniów, że lekcja będzie dotyczyła prezentów niematerialnych i niebanalnych sposobów ich wręczania.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel weryfikuje wykonanie zadań i zachęca do zapoznania się z katalogiem interaktywnym, a następnie do wykonania zadań w oparciu o to multimedium.
Nauczyciel sprawdza wykonanie ćwiczeń.
Nauczyciel zachęca uczniów do powtórki gramatyki przy pomocy dołączonego do lekcji kącika.
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnego zrobienia siedmiu ćwiczeń z części podsumowującej Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej nauczyciel proponuje uczniom burzę mózgów odnośnie oryginalnych, niematerialnych prezentów, które mogą ucieszyć różne grupy wiekowe.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, np. 3‑4 osobowe. Prosi o przygotowanie listy prezentów dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach oraz o przygotowanie uzasadnienia do każdego prezentu.
Nauczyciel określa i zapisuje na tablicy różne grupy wiekowe osób, dla których uczniowie będą proponowali prezenty, np. dzieci do 13 roku życia; nastolatkowie od 13 do 19 roku życia; młodzi i dorośli.
Nauczyciel wyznacza w każdej grupie jedną osobę, która będzie zapisywała propozycje i uzasadnienia poszczególnych członków grupy.
Uczeń zapisujący propozycje, przy pomocy sekundnika liczy czas wypowiedzi, np. 1 minuta na propozycje prezentu wraz z uzasadnieniem.
Nauczyciel sprawdza poprawność językową argumentów.
Nauczyciel zapisuje propozycje i argumenty przedstawione przez wyznaczonych do zapisywania przedstawicieli grup.
Nauczyciel dopilnowuje, by wszyscy przedstawiciel grup przedstawili propozycje i argumenty i by się nie powtarzały.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do stworzenia bazy nieoczywistych prezentów. Można będzie też do tego dodać propozycje z gry „burza mózgów” i wywiesić to w klasie na dużej planszy.