Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Bujala
Temat zajęć: Le soir, je fais du yoga
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV; poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i utrwala słownictwo związane z dyscyplinami sportu;
powtarza słowa i konstrukcje językowe służące wyrażaniu częstotliwości;
wyraża swoje zdanie na temat częstotliwości uprawiania sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność informowania o uprawianiu różnych dyscyplinach sportowych i o częstotliwości uprawiania sportu,
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, jednokrotny wybór; łączenie obrazu z tekstem, grupowanie słów, uzupełnianie tekstu;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym;
metody problemowe: metoda aktywizująca, metody dedukcyjne;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda programowa: przy użyciu komputera.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania o sporty, które uczniowie uważają za najbardziej odpowiednie dla osób w ich wieku. Prosi uczniów o wyrażenie krótkiej opinii w języku francuskim na ten temat. Następnie informuje ich, że podczas lekcji powtórzą i utrwalą słownictwo związane z dyscyplinami sportu oraz słowa i konstrukcje językowe służące wyrażaniu częstotliwości.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania. W celu przećwiczenia wymowy nauczyciel może prosić wybranych uczniów o odczytanie rozwiązań na głos.
Przed przystąpieniem do kącika gramatycznego nauczyciel prosu uczniów o odnalezienie w tekście czytanki wyrażeń dotyczących częstotliwości, np. 5 fois par semaine, régulièrement itp. Następnie zadaniem uczniów jest pogrupowanie znalezionych wyrażeń wedle wybranych przez nich kategorii: często, od czasu do czasu, rzadko, regularnie.
Posługując się planszami z Kącika gramatycznego, nauczyciel przypomina uczniom słowa i konstrukcje językowe służące do wyrażania częstotliwości. Uczniowie porównują je z wyrażeniami z tekstu, zwracając szczególną uwagę na ich użycie, a następnie wykonują w parach ćwiczenie 3. przyporządkowane do sekcji.
W ramach powtórzenia słownictwa z Kącika gramatycznego nauczyciel zaprasza uczniów do gry w kalambury: wybrani lub chętni uczniowie pokazują na migi wybraną dziedzinę sportu, a pozostali uczniowie zgadują, o jaki sport chodzi.
Uczniowie rozpoczynają pracę z multimedium. Na wstępie nauczyciel przedstawia im grafikę poprzedzającą audiobook i pyta, o jakich dyscyplinach sportowych będzie mowa ich zdaniem (oczekiwane odpowiedzi: le yoga, le foot, la course ou le footing, le tennis). Uczniowie wysłuchują nagrania, a następnie wykonują ćwiczenia 1–3 w grupie, na forum klasowym.
Uczniowie pracują nad ćwiczeniem 4. w sekcji multimedialnej. Opracowane w nim wypowiedzi posłużą następnie do odgrywania scenek dialogowych. Jedna osoba gra rolę redaktora radiowego i zadaje pytania z polecenia dowolnym osobom, które następnie odpowiadają według swoich doświadczeń. Przy tym zadaniu może okazać się pomocnym rekwizytem mikrofon, jego atrapa lub mikrofon zabawka.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 z bloku Sprawdź się.
Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel prosi uczniów, by wyobrazili sobie, że jeden z nich uprawia dyscyplinę sportową, która interesuje kolegę/koleżankę. Jeden z uczniów zadaje pytania, a drugi udziela informacji na temat treningów i ich częstotliwości.
Praca domowa:
Zadania 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Audiobook może posłużyć do nauki wypowiadania się na temat uprawianego przez siebie sportu. Umożliwi również powtórzenie słów i konstrukcji językowych służących wyrażaniu częstotliwości.