Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Kowalska
Przedmiot: język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć: Comment écrire ton prénom ? C’est facile !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji -kompetencje w zakresie wielojęzyczności -kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
literuje proste słowa w języku francuskim,
prosi o przeliterowanie imienia i nazwiska oraz literuje własne imię i nazwisko,
analizuje francuski alfabet fonetyczny,
przypomina sobie zwroty grzecznościowe.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do korzystania z francuskiego alfabetu fonetycznego w celu nauki poprawnego wymawiania słów w języku francuskim.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: słowa w kontekście, użycie obrazu i dźwięku, czytanka
Strategie kognitywne: ćwiczenia (parowanie, łączenie słów z obrazem, opisywanie, prawda‑fałsz)
Strategie metakognitywne: nawiązanie do informacji już nabytych, wzbogacenie wiedzy o nowe informacje
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis wyjaśniający
metody programowe: przy użyciu nowych technologii (katalog interaktywny, ćwiczenia interaktywne)
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, zeszyt przedmiotowy, tablety‑smartfony
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów. Wybranych uczniów pyta o samopoczucie, aby przypomnieć im formuły nabyte na poprzednich lekcjach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zaczyna lekcję od zapoznania uczniów z alfabetem francuskim. Uczniowie powtarzają litery i słowa za lektorką. Prowadzący/a wprowadza również elementy francuskiego alfabetu fonetycznego. Nie wymaga od uczniów, aby na tym etapie uczyli się go na pamięć - ważne, aby uczniowie byli w stanie odczytać głoski/słowa zapisane w alfabecie fonetycznym, posiłkując się tabelą z bloku tekstowego. W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, w którym zebrane zostały praktyczne informacje nt. wymowy głosek w języku francuskim (wraz z przykładami). Po analizie katalogu uczniowie wracają do dialogów z początku lekcji i odczytują je na głos, literując imiona w nich występujące.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza nabytą przez uczniów wiedzę, zadając do wykonania w parach kilka wybranych ćwiczeń (najlepiej tych związanych ze odsłuchem). Jeśli wystarczy czasu, nauczyciel może zaproponować uczniom zabawę w pisanie słów i prostych zdań w alfabecie fonetycznym (jedna osoba zapisuje słowo/frazę na tablicy, reszta klasy rozszyfrowuje, co zostało napisane i ewentualnie koryguje błędy).
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zaproponowane multimedium może posłużyć podczas innych lekcji dotyczących poprawnej wymowy, a także jako powtórzenie na każdym etapie nauki (szczególnie w pierwszej klasie liceum, kiedy uczniowie powracają do nauki języka francuskiego).