Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Mon animal de compagnie
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 7 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia nazwy najpopularniejszych zwierząt domowych,
wyjaśnia, co kryje się pod pojęciem NAC,
opisuje swoje zwierzę domowe, zwierzę, o którym marzy lub zwierzę przedstawione na fotografii,
opowiada o podstawowej opiece nad zwierzętami - karmieniu, wyprowadzaniu na spacer czy pielęgnacji.
Cele motywacyjne:
Uświadomienie uczniom, że posiadana już umiejętność opisu ludzi pozwoli im, przy drobnym rozszerzeniu słownictwa, opisywać również zwierzęta.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, materiał ilustracyjny
strategie kognitywne: test wyboru, uzupełnianie zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z tekstem
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: wykład konwersatoryjny
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
e‑materiał, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Pyta, czy są w stanie oszacować, ile zwierząt domowych posiadają Francuzi. Kiedy jakiś uczeń odpowie, zadaniem innych jest oszacowanie „mniej” czy „więcej”. Po kilku propozycjach nauczyciel wyświetla na tablicy ciekawostkę ze wstępu do materiału. Uczniowie wspólnie decydują, kto był najbliższy poprawnej odpowiedzi. Następnie nauczyciel pyta, czy uczniowie potrafią nazwać jakieś zwierzęta po francusku (jeśli nie, może naprowadzić ich na chomika, który po francusku nazywa się tak samo jak w języku angielskim).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają w parach czytankę i rozwiązują do niej ćwiczenia. Nauczyciel prosi, aby na bieżąco sprawdzali znaczenie słów podlinkowanych do słownika.
Następnie uczniowie przyglądają się grafice przedstawiającej najpopularniejsze zwierzęta domowe. Następnie uczniowie przyglądają się grafice przedstawiającej najpopularniejsze zwierzęta domowe. Nauczyciel pyta „Qui a…” i podaje po kolei nazwy wymienionych na ilustracji zwierząt. Uczniowie posiadający określone zwierzę zgłaszają się, mówiąc chórem „J’ai…”. Nauczyciel pyta również o to, kto nie ma żadnego zwierzęcia oraz o to, kto posiada inne zwierzę niż wymienione na ilustracji (nazwę zwierzęcia uczeń może podać po polsku, nauczyciel zapisuje na tablicy jej francuski odpowiednik).
Praca z multimedium. Nauczyciel wyświetla kolejne slajdy. Uczniowie wysłuchują nagrań. Nauczyciel może w międzyczasie dopytywać uczniów, czy wyobrażają sobie posiadać dane zwierzę (np. tarantulę lub węża boa) lub czy znają kogoś, kto takie zwierzęta hoduje. Zanim uczniowie przejdą do rozwiązywania ćwiczeń do multimedium, nauczyciel pyta, czy uczniowie popierają posiadanie tego typu zwierząt. Czy uważają, że jest to bezpieczne (dla ludzi i samych zwierząt)?
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji nauczyciel rozwiązuje wspólnie z uczniami wybrane przez siebie ćwiczenia.
Praca domowa:
ćwiczenie analogiczne do ćw. 7. Zadaniem ucznia jest stworzenie plakatu informującego o zgubionym zwierzęciu – może wykorzystać zdjęcie lub narysować zwierzaka, a także zamieścić jego możliwie jak najdokładniejszy opis;
ćwiczenie 8.
Materiały pomocnicze:
Link do strony Chien‑perdu.org na której można znaleźć opisy zagubionych psów- https://www.chien-perdu.org/fr-fr/ . Nauczyciel może wskazać tę stronę jako materiał pomocniczy do wykonania zadania domowego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana podczas zajęć dotyczących hobby (hodowla egzotycznych zwierząt), a także podczas lekcji z działu 12: Świat przyrody na wyższych etapach edukacji celem przypomnienia uczniom pojęcia NAC.