Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Mes acteurs préférés sur le tapis rouge du festival de Cannes
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
nazywa i opisuje gatunki filmowe,
charakteryzuje zawody związane z filmem,
prowadzi rozmowę na temat aktora, filmu lub wydarzenia związanego z filmem.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do opowiadania o swoich upodobaniach związanych z kinem. Zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy na temat filmu i wydarzeń związanych z filmem organizowanych zarówno we Francji, jak i w Polsce.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu i tabeli, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem
strategie kompensacyjne: wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metoda problemowa: dyskusja
metoda aktywizująca: blended learning
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, mini wykład
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje zdjęcia lub krótki fragment filmu z festiwalu w Cannes (np. aktorzy na czerwonym dywanie). Pyta uczniów, co widzą na zdjęciach. Uczniowie nazywają niektóre elementy: np. znani aktorzy, aktorki, reżyserzy, czerwony dywan, festiwal, święto, kino. Nauczyciel pyta, czy wiedzą, gdzie zostały zrobione te zdjęcia. W zależności od reakcji uczniów, nauczyciel podaje im odpowiedź bądź uzupełnia informacje podane przez uczniów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach, analizując i utrwalając słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenia, np. jedna osoba w parze podaje tytuły filmów, druga określa gatunek filmowy lub ćwiczenie na wzór tabu: uczniowie wybierają 10 słów z kącika leksykalnego, przygotowują karteczki na zasadach gry w tabu (czyli słowo do odgadnięcia + trzy słowa, których nie można wykorzystać) i przekazują parze obok, która je wykorzystuje do gry.
Kolejnym etapem jest praca w zespołach trzyosobowych. Uczniowie chcą zorganizować w szkole noc z filmem. Dyskutują na temat filmów, które chcieliby zaproponować i wybierają 3 tytuły, które będą musieli przedstawić klasie i uzasadnić swój wybór. Nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie tytuły i proponuje na koniec głosowanie. Każdy uczeń oddaje jeden głos.
Nauczyciel proponuje pracę z plikiem audio oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wykorzystuje przygotowane wcześniej zdania zawierające elementy leksykalne i gramatyczne z lekcji, np.: Mon actrice préférée est américaine. Je n’aime pas les films de guerre. Je regarde les films en VO. Wybrane osoby mają za zadanie pokazać lub narysować wylosowane zdanie, pozostali uczniowie je odgadują. Nauczyciel czuwa nad tym, by ostateczna wersja podanego zdania była poprawna.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia z festiwalu w Cannes (grafika Google) lub fragment relacji filmowej z festiwalu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć do powtórzenia i wzbogacenia słownictwa związanego z pracą, zawodami.