Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: À bord !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i wykorzystuje słownictwo związane z poruszaniem się po lotnisku,
pyta o informacje i przekazuje informacje innym osobom,
udziela instrukcji dotyczącej poruszania się po lotnisku.
Cele motywacyjne:
zachęcenie uczniów do zadawania pytań i proszenia o informacje w języku obcym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, powtarzanie, zapamiętywanie),
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów na podstawie ilustracji i/lub kontekstu),
strategie społeczne (praca w parach/grupach).
Metody/techniki nauczania:
metody podające: tekst źródłowy, tablice leksykalne, prezentacja;
metody programowane: z użyciem komputera;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca samodzielna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna/rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Pyta, czy podróżowali kiedykolwiek samolotem. Jeśli tak, to dokąd. Czy wydaje im się to trudne? Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie w parach czterech dialogów z podziałem na role, a następnie rozwiązanie do nich ćwiczeń. Pyta uczniów, czy zrozumieli kontekst wypowiedzi, czy potrzebowali posłużyć się słowniczkiem dołączonym do lekcji.
Następnie uczniowie samodzielnie analizują tablicę odlotów, po czym chętni/wskazani uczniowie odpowiadają na forum klasy na postawione pytania.
Osią pracy na lekcji jest multimedium zawierające instrukcję krok po kroku, jak poruszać się po lotnisku. Nauczyciel odtwarza uczniom nagrania, a ci rozwiązują zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia na tablicy interaktywnej – wskazany/chętny uczeń podchodzi do tablicy i rozwiązuje zadanie, a pozostali uczniowie kontrolują poprawność wykonania i wyjaśniają sobie nawzajem niezrozumiałe kwestie.
Na koniec lekcji, jeśli pozostanie trochę czasu, nauczyciel może poprosić uczniów o odegranie scenki rodzajowej na lotnisku – jedna osoba wciela się w pracownika, a druga w podróżującego pytającego o informacje (modyfikacja ćwiczenia nr. 7).
Praca domowa:
ćwiczenie nr 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może zostać wykorzystane do powtórki leksyki z działu dotyczącego podróżowania, ale także podczas powtórki trybu rozkazującego. Nauczyciel może tez poprosić uczniów o zapoznanie się z multimedium w domu, by podczas lekcji odegrać z uczniami scenki dotyczące kolejnych etapów poruszania się po lotnisku.