Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
La Comédie Française – La Maison de Molière
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń :
przedstawia najsłynniejszy teatr we Francji - “La Comédie Française”;
opowiada o wybranych sztukach Moliera, patrona teatru “La Comédie Française”;
charakteryzuje postaci z wybranych sztuk Moliera.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie ucznia do uczestnictwa w kulturze (wizyta w teatrze).
Rozwijanie umiejętności wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat sztuki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie, rozmowa kierowana
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, quiz, projekt edukacyjny
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
metody aktywizujące: piramida priorytetów, drama
Formy zajęć:
praca w grupach, w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PIRAMIDA PRIORYTETÓW
Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat wad obecnego społeczeństwa.
Ta krótka dyskusja jest wstępem do ustalenia negatywnych cech ludzi w obecnym społeczeństwie i w obecnych czasach. Nauczyciel informuje o tym uczniów, a następnie instruuje ich, by podzielili się na czteroosobowe zespoły, które przygotują piramidę priorytetów. Następnie na tablicy zapisuje temat: „Przywary doskonałego polityka”. Nauczyciel informuje uczniów, że będą pracować taką metodą i w razie potrzeby wyjaśnia ją. Rozdaje uczniom małe karteczki. Poszczególne zespoły zastanawiają się nad przywarami, jakimi wyróżnia się obecnie typowy polski polityk wraz z uzasadnieniem. Swoje pomysły zapisują na karteczkach mając do dyspozycji słowniki. Nauczyciel określa czas na pracę w grupach.
Po upływie wyznaczonego czasu, każdy z zespołów wybiera część karteczek z najbardziej odpowiednimi hasłami i argumentami, i umieszcza je na tablicy (magnesy).
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają tekstu źródłowego i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie analizują słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenie w parach utrwalające słownictwo. Nauczyciel prosi uczniów o przyjrzenie się przymiotnikom i o znalezienie czterech różnych kategorii tworzenia przymiotników rodzaju żeńskiego od przymiotników męskich. Uczniowie notują swoje odpowiedzi. Następnie konfrontują je z kategoriami podanymi w kąciku gramatycznym.
QUIZ
Praca w parach: nauczyciel rozdaje parom kartki z pytaniami. Informuje, że zadaniem par będzie rozwiązanie quizu na temat: Jaka to sztuka Molière’a? Uczniowie mogą poszukiwać odpowiedzi na pytania w katalogu interaktywnym lub innych źródłach internetowych.
Pięć par, które najszybciej poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zostanie nagrodzonych pozytywną oceną z aktywności.
Przykładowa lista pytań:
C’est la dernière pièce de théâtre vue par Molière.
C’est une comédie héroïque.
C’est une pièce qui parle de l’avarice.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pytania :
Avez‑vous envie de découvrir davantage les pièces de Molière ?
Quelle comédie aimeriez‑vous voir sur la scène ?
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog interaktywny może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu - zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.