Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Urszula Garbacz
Przedmiot:
język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
Les spécialités régionales françaises
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje tekst dotyczący kuchni regionalnej,
porządkuję swoją wiedzę z zakresu słownictwa określającego nazwy produktów spożywczych,
utrwala i powtarza użycie rodzajników cząstkowych w zdaniach twierdzących i przeczących,
analizuje opisy regionów i ich specjalności kulinarnych,
wypowiada się krótko na temat ulubionych produktów spożywczych,
wpisem na blogu przedstawia regionalne przysmaki jednego wybranego regionu Francji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
kształci umiejętność tworzenia opisów specjalności kulinarnych;
rozwija umiejętności prezentacji siebie,
zapoznaje się z różnymi produktami tworzącymi dania kulinarne,
poznaje francuskie dania regionalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie obrazu z audio, łączenie obrazu z tekstem, wpisywanie słów do krzyżówki, selekcja informacji prawdziwych i fałszywych
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: mapa myśli, burza mózgów, piramida priorytetów
metody praktyczne: studium przypadku, analiza materiału źródłowego, analiza prezentacji
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach, praca w grupach, praca indywidualna, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje temat lekcji : Spécialités gastronomiques françaises.
Nauczyciel zadaje pytanie: Qu'est‑ce qui vous vient à l'esprit, quand on dit : la spécialité gastronomique ? Uczniowie podają pomysły.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel proponuje, aby uczniowie zapoznali się z tekstem wprowadzającym, który jest opisem kuchni regionalnej. Wyjaśnia słownictwo, jeśli jest taka konieczność. W grupach uczniowie szukają odpowiedzi na ćwiczenia 1‑2, potem na forum klasy sprawdzają poprawność odpowiedzi.
Następnie nauczyciel prezentuje Coin lexique, w razie potrzeby wyjaśniając nowe słowa. Potem dzieli uczniów na grupy i w określonym czasie prosi o scharakteryzowanie kuchni francuskiej (na podstawie doświadczeń lub przypuszczeń uczniów) przy użyciu słownictwa z listy. Nauczyciel może się tu posłużyć fotografiami różnych francuskich dań, tak aby umożliwić uczniom wykorzystanie jak największej ilości wyrażeń, np. C'est une sorte de saucisson. C'est un fromage aromatique. C'est une soupe à base de poissons.
Nauczyciel przechodzi do analizy tabeli gramatycznej i ćwiczeń jej towarzyszących (6‑8). W celu przećwiczenia fonetyki może prosić wybranych uczniów o odczytanie przykładów na głos.
Multimedia - tę część uczniowie mogą realizować w parach lub samodzielnie. Najpierw zapoznają się z przedstawionymi regionami i daniami, które są specjalnością tych miejsc. Słuchając nagrań w prezentacji, oglądają również zdjęcia dołączonych dań i miejsc. Następnie wykonują ćw. 1 -2. Po tym ćwiczeniu nauczyciel proponuje krótką rozmowę kierowaną: Quelle région trouvez‑vous la plus intéressante du point de vue de ses plats typiques ? Pourquoi ? Qu’est‑ce que vous avez envie de manger ? W oparciu o odpowiedzi uczniowie pracują nad pogrupowaniem francuskich dań regionalnych według klucza, np. zupy, dania mięsne, najbardziej znane potrawy, najmniej apetyczne itp. Uczniowie porównują swoje wybory najpierw w parach, następnie w czwórkach, ósemkach itd. (w zależności od liczebności grupy), a na zakończenie prezentują wypracowaną klasyfikację.
Następnie uczniowie przechodzą do wykonywania ćw. 3.
Ostatni etap to praca z sekcją „Sprawdź się”. Uczniowie wykonują zadania 1‑7 samodzielnie.
Wykonane zadanie 7 posłuży jako punkt wyjścia do odgrywania scenek w parach: dialog redaktora radiowego z przykładowym rozmówcą. Pierwsza osoba z pary gra rolę redaktora, który przeprowadza krótki wywiad na temat ulubionych produktów spożywczych. Druga osoba ma za zadanie przedstawić swoje upodobania, korzystając z treści swego zadania 7. Po odegranej scence uczniowie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel zadaje uczniom pytania:
Co na zajęciach wydało wam się ważne i ciekawe?
Co było łatwe, a co trudne?
Jak możecie wykorzystać wiadomości i umiejętności, które dziś zdobyliście?
Chętni/wybrani uczniowie podsumowują zajęcia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć jako inspiracja do wykonania pracy domowej. Może zostać także wykorzystane do innych lekcji o tematyce kulinarnej jako powtórka słownictwa związanego z opisywaniem jedzenia oraz jako pomoc przy składaniu zamówień w restauracji. Poszczególne slajdy znajdą zaś zastosowanie w lekcjach o tematyce turystycznej.