Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Alicja Walczyna
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: On va au cinéma ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III liceum/technikum; poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
wyraża swoją opinię na temat filmów;
umie wymienić tytuły kilku filmów francuskich, nazwiska reżyserów i reżyserek francuskich;
potrafi opisać swój ulubiony film;
stosuje słownictwo i zwroty związane z filmem;
umie nazwać różne gatunki filmowe;
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości z zakresu kultury (nazwy różnych gatunków filmowych oraz słownictwa związanego z filmem; najbardziej znane filmy francuskie, nazwiska reżyserów i reżyserek francuskich);
rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych, by wyrazić swoje opinie o filmach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do Internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, czy lubią oglądać filmy, jaki film widzieli ostatnio, czy często chodzą do kina: Est‑ce que vous allez souvent au cinéma ? Quel film avez‑vous vu dernièrement ? Est‑ce que le cinéma est important dans votre vie ? Następnie nauczyciel pyta się uczniów, czy znają francuskie filmy lub francuskich aktorów. Jeżeli tak, to jakie: Est‑ce que vous connaissez des films français ? Lesquels ? Est‑ce que vous connaissez des acteurs français ou des actrices françaises ? Nauczyciel może wyświetlić na ekranie zdjęcia aktorów, o których wspominają uczniowie.
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel proponuje uczniom grę w bingo, żeby sprawdzić znajomość leksyki (zdjęcia różnych gatunków filmowych).
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów francuskich wyrażeń służących do przedstawiania opinii.
Uczniowie wykonują ćwiczenia leksykalne i gramatyczne.
Przed pracą z multimedium nauczyciel pyta uczniów, czy znają francuskie reżyserki. Jeżeli nie, nauczyciel prosi o podanie nazwisk reżyserek innych narodowości.
Uczniowie odsłuchują plik audio. Nauczyciel odtwarza nagranie dwukrotnie. Po zapoznaniu się z plikiem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Następnie uczniowie pracują w parach. Każdy z nich wybiera 3 ulubione filmy i opisuje je tak, żeby drugi uczeń mógł odgadnąć, jakie to filmy. Uczniowie mogą też zadawać sobie dodatkowe pytania, aby pogłębić wiedzę o filmie (Est‑ce que ce film est amusant ? ; Quel acteur/ Quelle actrice joue dans ce film ?)
Po wykonaniu ćwiczenia następuje zmiana par i uczniowie oglądają dwa zwiastuny filmów francuskich. Na ich podstawie próbują określić gatunek filmu i uzasadnić wybór.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Quels titres de films français avez‑vous retenus ?
Quels noms des réalisateurs/ réalisatrices avez‑vous retenus ?
Est‑ce qu’il y a un film français que vous voudriez regarder après le cours ? Pourquoi ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 oraz ćwiczenie 8 , jeśli nie zostało wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Plik audio może być zastosowany jako wprowadzenie do rozmowy na temat równouprawnienia i pozycji kobiet w różnych dziedzinach sztuki. Nauczyciel może zaproponować uczniom obejrzenie zwiastunów trzech/czterech filmów, o których jest mowa w pliku audio. Uczniowie mogą też porównać znany film z jego zwiastunem i powiedzieć, czy zwiastun zachęcił ich do obejrzenia filmu. Nauczyciel może zapytać, czego uczniowie oczekują od zwiastunów.