Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: C'est la météo !
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
nazywa i opisuje zjawiska pogodowe,
nazywa i opisuje pory roku,
poprawnie stosuje rodzajniki.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do opowiadania o ulubionej porze roku i wyjaśniania, dlaczego wtedy czują się najlepiej, co robią, jak wygląda wtedy świat, natura.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji;
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie audio z tekstem;
strategie kompensacyjne: wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis i wyjaśnienie
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: blended learning
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna, tablety/smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom kilka slajdów lub zdjęć prezentujących poszczególne pory roku i prosi ich o nazwanie danej pory roku lub o podanie skojarzeń z daną porą roku, jeśli nie znają/nie pamiętają jej nazwy. Mogą się pojawić takie słowa jak: froid, chaud, soleil, parapluie, champignons, Noël. Nauczyciel zapisuje i grupuje te skojarzenia, po czym podaje nazwy pór roku. Nauczyciel zadaje pytanie: Quelle est ta saison préférée? Odpowiada na to pytanie jako pierwszy zwracając uwagę na rodzajnik, który pojawia się w zdaniu typu: J’aime le printemps. Ma saison préférée est le printemps. Następnie zadaje to pytanie uczniom i czuwa nad poprawnym sformułowaniem odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach, analizując i utrwalając słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenia utrwalające nowe słownictwo:
nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia/slajdy i prosi o opis pogody;
www.lachainemeteo.com) i prosi o nazwanie zjawisk pokazanych na mapie przez symbole;
nauczyciel opisuje ubiór i prosi o wskazanie pogody adekwatnej do tego ubioru, np. Je porte un imperméable. Je porte un maillot de bain. Je porte un anorak.
Następnie nauczyciel przypomina zasady stosowania rodzajników i proponuje jedno ćwiczenie w celu utrwalenia tych zasad (np. polecenie 4).
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jaki wpływ ma nas pogoda. Wysłuchuje odpowiedzi uczniów, a następnie proponuje pracę z plikiem audio oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Quels temps fait‑il aujourd’hui ? (nauczyciel może też pokazać mapę świata i zadawać to pytanie kilkakrotnie, wskazując za każdym razem inne miasto)
Quel temps fait‑il en Pologne en novembre ?
Aimes‑tu l’hiver ? Pourquoi ?
Que fais‑tu quand il pleut ?
Quel est le climat du Canada ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia, slajdy przedstawiające różne zjawiska pogodowe (burza, wichura, upał, itd,)
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do dyskusji o problemach zdrowotnych związanych z pogodą (opis samopoczucia, chorób, sposobów na pokonanie złego samopoczucia, itd.)