Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć:
Tu as quel âge ?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
używa czasownika avoir w czasie teraźniejszym,
liczy od 1 do 20,
zapisuje cyfry i liczby od 1 do 20 słownie, rozpoznaje je ze słuchu w różnych kontekstach,
zadaje pytania o wiek oraz odpowiada na nie.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do formułowania pierwszych zdań w języku francuskim z użyciem liczebników od 1 do 20.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: słowa w kontekście, użycie obrazu i dźwięku, czytanka
Strategie kognitywne: ćwiczenia (parowanie, łączenie słów z obrazem, łączenie obrazu z dźwiękiem, prawda‑fałsz)
Strategie metakognitywne: nawiązanie do informacji już nabytych, wzbogacenie wiedzy o nowe informacje
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis wyjaśniający, czytanka
metody programowe: przy użyciu nowych technologii (ćwiczenia interaktywne)
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody aktywizujące: grywalizacja (gra edukacyjna)
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w parach
praca w małych grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, tablety‑smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów i krótko przypomina treści z poprzedniej lekcji, zadając uczniom pytania związane z przedstawianiem się. Następnie dopytuje, o co jeszcze zwykle pytamy, kiedy poznajemy nową osobę. Celem naprowadzenia uczniów na odpowiedź prezentuje im dialogi z pierwszej części lekcji, a następnie podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treścią dialogów w Coin lecture, po czym rozwiązują ćwiczenia 1 - 2. Wybrane lub chętne osoby rozwiązują je na tablicy interaktywnej. Po sprawdzeniu rozwiązań, uczniowie przechodzą do Coin lexique. Odtwarzają nagrania, powtarzają wymowę i realizują ćwicz. 3.
Nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w dialogach różnych form czasownika avoir. Uczniowie porównują je z zawartością Coin grammaire, konsultują wymowę, po czym samodzielnie uzupełniają dialogi w ćwicz. 4.
Przed przejściem do multimedium nauczyciel pyta uczniów o sytuacje komunikacyjne, w których potrzebna jest znajomość liczebników (oczekiwane przykładowe odpowiedzi: mówienie o wieku, podawanie daty, godziny, numeru telefonu itp.) oraz prosi ich o zapoznanie się z nowymi słowami w słowniczku. W dalszej kolejności wyjaśnia zasady gry multimedialnej o regułach podobnych do chińczyka. Uczniowie dobierają się w pary i grają w grę edukacyjną. Wygrywa para, która jako pierwsza dotrze do mety. Nauczyciel może też zaproponować rozegranie gry na tablicy interaktywnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w ramach ćwiczeń lekcyjnych rozwiązują samodzielnie ćwiczenia 1 - 6 z bloku Sprawdź się. Rozwiązania zad. 3 czytają na głos według schematu podanego przez nauczyciela, np. dix plus deux égale douze.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zabawy w pytanie‑odpowiedź. W tym celu rzuca miękką piłeczką do wybranej osoby, zadając pytanie związane z tematem lekcji, np. Quel âge a ton meilleur(e) ami(e) ? Uczeń łapiący piłeczkę odpowiada na nie, a następnie wybiera do odpowiedzi następnego ucznia. W tym momencie może też zadać mu inne pytanie związane z tematem lekcji.
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje uczniom grę w bingo. Każdemu z nich rozdaje karnety z niepowtarzającymi się konfiguracjami cyfr i liczb od 1 do 20. Następnie na głos odczytuje wybrane cyfry i liczby, a uczniowie zaznaczają je na swoich planszach. Pierwsza osoba, która zakreśli ustaloną ilość kratek (np. 5, wszystkie, 4 w jednej linii itd.), wykrzykuje na głos: bingo!
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Miękka piłeczka, kartoniki do gry w bingo.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Gra edukacyjna może zostać wykorzystana podczas lekcji, na której omówione zostaną liczby od 21 do 100, celem przypomnienia uczniowi wcześniejszych liczebników głównych. Może posłużyć jako materiał pomocniczy do lekcji na temat przedstawiania się i mówienia o sobie.