Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
Mon école d’accueil
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
2. Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.
4. Kompetencje cyfrowe.
5. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo związane z pomieszczeniami w szkole i opisuje ich przeznaczenie.
Uczeń zna zastosowanie zaimka on.
Uczeń opisuje swoją szkołę.
Cele motywacyjne
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń rozwija umiejętność tworzenia opisów.
Uczeń rozwija umiejętności prezentacji siebie i swojego najbliższego otoczenia.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe: używanie obrazu i dźwięku (słuchanie i czytanie).
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
analiza materiałów audiowizualnych
analiza tekstów źródłowych,
mapa myśli,
rozmowa kierowana,
tworzenie komunikatów pisemnych.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyty, kartki papieru o wielkości co najmniej A3, kredki, ołówki, linijki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie pomieszczenia i sale znajdują się w budynku szkoły i czy znają ich francuskie nazwy. Uczniowie tworzą listę, zapisując swoje propozycje i porządkując tym samym wstępnie materiał leksykalny.
Wybrany lub chętny uczeń zbiera wszystkie odpowiedzi uczniów i zapisuje je na tablicy. Pod koniec lekcji inny uczeń lub uczniowie uzupełnią tę listę o nowo poznane słowa.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie obserwują wpis na blogu Chloé w sekcji Czytanie i wspólnie czytają jego treść.
Uczniowie wynotowują z tekstu nieznane słowa. W dalszej kolejności następuje runda pytań. Uczestnicy zajęć zadają sobie wzajemnie pytania o znaczenie nowych słów. Osoba, która je zna, zgłasza się i stara się podać synonim lub opis, który pozwoli pytającemu odgadnąć właściwe znaczenie. Jeśli żaden z uczniów nie zna znaczenia danego słowa lub wyrażenia, podpowiedzi udziela nauczyciel.
Uczniowie wykonują w parach polecenia dołączone do tekstu źródłowego, a następnie na forum sprawdzają poprawność ich wykonania. Wspólnie poprawiają swoje błędy. Nauczyciel pełni rolę wspierającą, naprowadzającą na właściwe rozwiązania.
Po przeczytaniu tekstu uczniowie łączą się w pary i wspólnie wykonują pozostałe polecenia załączone do bloku tekstowego.
Nauczyciel losowo wybiera pary i prosi o przedstawienie swoich odpowiedzi całej klasie.
Uczniowie przechodzą do realizacji materiału multimedialnego. Zapoznają się z ilustracją interaktywną, analizują wspólnie grafikę multimedialną i słuchają nagrań audio.
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenia załączone do multimedium.
Uczniowie w grupach 4‑5-osobowych przygotowują rzut lub przekrój szkoły swoich marzeń. Oznaczają na nim nazwy poszczególnych sal i pomieszczeń. Mogą również narysować podstawowe sprzęty pozwalające odróżnić sale. Następnie grupy po kolei prezentują swoje rysunki, opisując szkołę swoich marzeń. Członkowie innych grup zadają im pytania, np. Est‑ce qu'il y a une salle de chimie dans votre école ? Grupa prezentująca ma za zadanie odpowiedzieć na te pytania w sposób opisowy, wskazując na położenie pomieszczenia, np. Oui, il y a une salle de chimie. Elle est située au premier étage à côté de la salle de géographie.
Nauczyciel wraz z uczniami podsumowują zebrane wiadomości, uzupełniając wcześniej zebrane informacje poprzez analizę diagramów gramatyczno‑leksykalnych.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie kompetencje językowe nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 pisemnie, jeśli zabraknie czasu na wykonanie go podczas lekcji, oraz zadanie domowe z sekcji Ilustracja interaktywna: sporządzenie notatki na temat patrona przedstawionej w multimedium szkoły.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium zastosowane w tym temacie może posłużyć uczniom jako pomoc w wykonaniu zadania 7 i 8, a także jako forma powtórzenia przed sprawdzianem z tematu Szkoła.