Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Rewicka‑Lor
Przedmiot: język nowożytny nauczany jako drugi (j. francuski)
Temat zajęć: Un appartement ou une maison
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada, gdzie mieszka (miasto, kraj),
opisuje, w jakim typie zabudowy mieszka,
analizuje opisy związane z miejscem zamieszkania postaci opisanych w e‑materiale.
Cele motywacyjne:
zachęcenie uczniów do rozmowy w języku obcym o podstawowych aspektach życia (miejsce zamieszkania).
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe: słowa w kontekście, użycie obrazu i dźwięku, czytanka
Strategie kognitywne: ćwiczenia (parowanie, łączenie słów z obrazem, opisywanie, prawda‑fałsz)
Strategie metakognitywne: nawiązanie do informacji już nabytych, wzbogacenie wiedzy już nabytej o nowe informacje
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis wyjaśniający
metody programowe: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne)
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
blended learning
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, zeszyt przedmiotowy, tablety‑smartfony
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ: Nauczyciel prosi uczniów, aby samodzielnie zapoznali się z blokiem tekstowym i przyswoili nowe słownictwo.
W TRAKCIE LEKCJI:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel weryfikuje, czy uczniowie przygotowali się do lekcji. Może np. odpytać wyrywkowo uczniów z nowego słownictwa.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy. W każdej grupie powinien się znajdować przynajmniej jeden tablet/smartfon umożliwiający uczniom pracę z multimedium.
Zadaniem uczniów jest samodzielne zapoznanie się z katalogiem interaktywnym, tj. przeczytanie tekstów i wysłuchanie nagrań. Nauczyciel może zaproponować uczniom rywalizację: grupa, która jako pierwsza rozwiąże poprawnie zadania, wygrywa.
Po skończonej pracy nauczyciel dodatkowo weryfikuje wiedzę uczniów, np. pytając, jak inaczej powiedzieć, że mieszkają w centrum miasta etc.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują wybrane/wskazane ćwiczenia interaktywne. Nauczyciel prosi o samodzielną pracę, tak aby każdy uczestnik lekcji samodzielnie ocenił, ile wyniósł z lekcji, na której pracował w grupach.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Zaproponowane multimedium może posłużyć podczas lekcji dotyczących miejsca zamieszkania, a także podczas lekcji dotyczących opisu miejsc i/lub przedstawiania siebie i innych.