Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Maciej Szyszkowski
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć:
La Fête des Voisins
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o organizacji imprezy z okazji Dnia Sąsiada,
utrwala słownictwo dotyczące organizowania imprez,
powtarza zastosowanie trybu rozkazującego i zaimków osobowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości (dowiaduje się, czym jest la Fête des Voisins). Rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat swoich relacji z sąsiadami. Rozwija umiejętność rozdzielania zadań w celu zorganizowania przyjęcia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: dedukcja
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje fotografię z Dnia Sąsiada (np. okładkę z e‑materiału lub inną ilustrację wyszukaną w internecie) i prosi uczniów o opisanie jej, zadając pytania pomocnicze: Où sont ces personnes ? Que font‑elles ? Następnie pyta, jakie są ich przypuszczenia dotyczące sytuacji przedstawionej na zdjęciu : Selon vous, quels sont les liens entre ces personnes ? Pourquoi sont‑elles réunies ? Słowa kluczowe pojawiające się w wypowiedziach uczniów i mające związek z tematem lekcji są zapisywane na tablicy.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (impératif i pronoms personnels) i zwraca szczególną uwagę na czasowniki zwrotne i nieregularne. Uczniowie wykonują ćwiczenia w sekcji Rappel grammatical.
Nauczyciel przechodzi do pracy z plikiem audio. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium.
Uczniowie w parach wymyślają atrakcje, jakie zaproponowaliby w czasie Święta Sąsiada. Następnie każda para przedstawia swoje pomysły na forum. Klasa decyduje, które z nich można by wykorzystać.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Connaissez‑vous vos voisins ?
Parlez‑vous souvent avec vos voisins ?
Avez‑vous de bonnes relations avec eux ?
Seriez‑vous prêts à organiser la Fête des Voisins ? Si non, voudriez‑vous y participer ?
Que pensez‑vous de cette initiative ?
Praca domowa:
Ćwiczenia 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Plik audio może posłużyć jako inspiracja do ćwiczenia zaimków względnych prostych lub la mise en relief. Można też ćwiczyć stronę bierną w czasie teraźniejszym.