Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Autor: Alicja Walczyna
Temat zajęć: Les grèves et les mouvements sociaux
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa IV, liceum/technikum, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje najważniejsze strajki i ruchy społeczne w XX i XXI w. we Francji;
poznaje i ćwiczy słownictwo związane z ruchami społecznymi;
przedstawia wybrany strajk lub ruch społeczny w swoim kraju.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości z zakresu historii ruchów społecznych we Francji oraz rozwija umiejętność wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat strajków.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: rozpoznanie nowych słów w znanym kontekście, używanie obrazu, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, z materiałem ikonograficznym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, tablet/smartfon, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli w ciągu ostatnich lat o jakichkolwiek manifestacjach, strajkach czy ruchach społecznych we Francji. Zapisuje odpowiedzi uczniów na na tablicy.
Nauczyciel pyta uczniów o przyczyny strajków, o powody, dla których ludzie wychodzą na ulice i notuje propozycje uczniowskie na tablicy. Następnie prosi o podanie przykładów ruchów społecznych z historii Polski.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z kącikiem leksykalnym. Uczniowie wykonują ćwiczenia do kącika.
Uczniowie pracują z multimedium. Zapoznają się z wyborem najważniejszych ruchów społecznych we Francji w XX i XXI wieku. Sprawdzają stopień zrozumienia informacji, wykonując załączone do multimedium ćwiczenia.
Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie filmu z serii Karambolage odnośnie słynnej Afery Dreyfusa, która wywołała serię protestów we Francji. Nauczyciel przygotowuje serię pytań do filmu. Film można łatwo odnaleźć w zasobach internetu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Quels sont les avantages des grèves ?
Avez‑vous déjà participé à une manifestation ? Si oui, quand et pour défendre quelle cause ?
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z sekcji Sprawdź się – jeśli nie zostało wykonane na lekcji. Alternatywa: Uczniowie przygotowują wspólny projekt polegający na opracowaniu postulatów: dotyczących poprawy ich sytuacji jako licealistów lub w obronie prawa do edukacji dzieci i młodzieży na całym świecie.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog interaktywny można wykorzystać podczas lekcji dotyczącej najnowszej historii Francji.