Scenariusz lekcji
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Imię i nazwisko autora: Maciej Szyszkowski
Temat zajęć: Les maladies de civilisation
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III, liceum/technikum, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapoznaje się ze słownictwem związanym z chorobami cywilizacyjnymi,
poznaje wyrażenia określające skutek i przyczynę,
wyraża restrykcję za pomocą struktury ne … que.
Cele motywacyjne
Uczeń rozwija ogólną wiedzę nt. chorób cywilizacyjnych i zdrowego trybu życia, a także analizuje swój tryb życia.
Strategie uczenia się
Strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie.
Strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, dopasowywanie, prawda fałsz, dedukcja.
Strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, opis, wyjaśnienie;
metody programowane: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują.
Następnie pyta uczniów, czy słyszeli kiedykolwiek o chorobach cywilizacyjnych. Co rozumieją przez to pojęcie? Czy myślą, że choroby cywilizacyjne istniały od zawsze?
Następnie nauczyciel podaje temat i cele lekcji oraz prosi uczniów, o zapoznanie się z wprowadzeniem do lekcji. Prosi o podanie możliwych przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się chorób cywilizacyjnych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel tłumaczy na przykładach różne sposoby wyrażania przyczyny i skutku. Prosi uczniów, aby do każdego wyrażenia wymyślili własny przykład związany z tematem lekcji lub szeroko pojętym zdrowym trybem życia. Uczniowie wykonują ćwiczenia.
Nauczyciel przechodzi do pracy z audiobookiem. Po zapoznaniu się z dokumentem uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania do multimedium. Nauczyciel zachęca do dyskusji nt. postawy Vincenta - bohatera audiobooka. Pyta, czy łatwo popsuć sobie zdrowie niewłaściwymi nawykami. Czy trudno zmienić swoje nawyki? Co zmotywowało bohatera audiobooka? Czy uczniowie też chcieliby coś zmienić w swoim trybie życia?
Na zakończenie tej fazy lekcji uczniowie rozwiązują ćwiczenia interaktywne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań:
Selon vous, les Polonais ont‑ils de bonnes habitudes ou non ?
Quelles habitudes devraient‑ils changer pour être en meilleure santé ?
Praca domowa:
ćw. 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Audiobook może być wykorzystywany w pracy nad czasami przeszłymi. Może również posłużyć podczas rozmaitych tematycznie lekcji, w których istotne jest opowiadanie historii lub przedstawianie swojego punktu widzenia. Nauczyciel może również rozpocząć lekcję od odsłuchu, by przedstawiona historia stanowiła punkt wyjścia do rozmowy o chorobach cywilizacyjnych.