Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Robin Chouache
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Partons pour un séjour linguistique en France
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i utrwala użycie zaimków osobowych pełniących funkcję dopełnienia bliższego (me, te, le, la, nous, vous, les) i dalszego (me, te, lui, nous, vous, leur);
przekonuje przyjaciela do wzięcia udziału w zagranicznym kursie językowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy;
kształci umiejętność tworzenia opisów stanów emocjonalnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody problemowe: metody dedukcyjne, burza mózgów
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytań: Êtes‑vous déjà partis pour un séjour linguistique à l’étranger ? Voudriez‑vous le faire dans le futur ? Potem kontynuuje rozmowę z uczniami, np. pytając: Le séjour linguistique peut être une alternative à l’apprentissage d’une langue étrangère ailleurs que dans la salle de classe ?
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów nauki języka w inny sposób niż w szkole, np. lekcje prywatne u nauczyciela, pobyt w rodzinie goszczącej za granicą, aplikacje mobilne do nauki języka, wymiana językowa z drugą osobą znającą język którego chcemy się nauczyć itp. Uczniowie proponują przykłady lub uzupełniają propozycje nauczyciela.
Nauczyciel informuje, że dzisiejsza lekcja pozwoli uczniom zapoznać się z zaletami wyjazdów językowych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi o zapoznanie się z treścią kącika gramatycznego.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają zaimki osobowe oraz jaką rolę w zdaniu pełni dopełnienie bliższe (COD) i dopełnienie dalsze (COI). Uczniowie wypowiadają się, a nauczyciel uzupełnia ich odpowiedzi w razie potrzeby, może także skorzystać z treści w kąciku gramatycznym do podsumowania wiadomości. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia dołączone do kącika gramatycznego.
Przed przejściem do pracy z plikiem audio nauczyciel prosi uczniów o zwrócenie uwagi na zaimki osobowe w funkcji COD i COI w nagraniu, które wysłuchają. Prosi o zapisanie dwóch przykładowych zdań z użyciem tych zaimków. Po zapoznaniu się z nagraniem uczniowie odczytują wynotowane zdania i określają, czy użyte w nich zaimki są w funkcji dopełnienia bliższego, czy dalszego, a następnie samodzielnie rozwiązują zadania do Multimedium.
Nauczyciel sprawdza, czy zadania zostały wykonane poprawnie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne a pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. Nauczyciel proponuje następnie zadanie na argumentację. Grupa podzielona jest na dwie części. Chętni/Wskazani uczniowie wymyślają przykładowe obawy związane z wyjazdem językowym a inni podają argumenty, które pokazują, że te obawy są niezasadne. Uczniowie mają możliwość powrotu do kącika gramatycznego, celem przypomnienia reguł dla zaimków osobowych dopełnienia bliższego i dalszego. Natomiast w kąciku leksykalnym mogą sobie przypomnieć zwroty, których można użyć aby wypowiedzieć swoje zdanie oraz doradzić komuś.
Na koniec nauczyciel może zadać uczniom kilka pytań. Np.:
À quoi vous fait penser un séjour linguistique ?
Connaissez‑vous une personne dans votre entourage qui en a fait un ? Si oui, cela était une expérience qui valait la peine ?
Dans quelle ville ou région de France aimerais‑tu faire ton séjour linguistique et pourquoi ?
Quelles autres villes ou régions en dehors de la France t’intéressent‑elles dans le cadre de l’apprentissage d’une langue ?
Praca domowa: ćwiczenie 3 w kąciku leksykalnym i ćwiczenie 8 z bloku Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Plik audio może posłużyć na lekcji, na której pojawi się temat wyjazdów/kursów językowych. Można go również wykorzystać w innej lekcji, w której omawia się zaimki osobowe w funkcji COD lub COI.