Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
Dans l’armoire de Chloé
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
2. kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
4. kompetencje cyfrowe,
5. kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Poprzez pracę z tekstem źródłowym uczeń wzbogaci swoje słownictwo potrzebne do opisu różnych części garderoby i ubioru innych.
Uczeń opisuje wygląd zewnętrzny swój oraz innych sposób, określa styl ubierania się i wskazuje, jakie ubrania nosi na różne okazje.
Uczeń nauczy się zastępować dopełnienie bliższe czasownika przez odpowiedni zaimek dopełnienia bliższego, co pozwola na swobodniejsze i bardziej płynne przekazywanie informacji.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza słownictwo, które może być wykorzystane podczas pobytu w krajach francuskojęzycznych (w trakcie zakupów, rozmów o modzie). Zauważa, że jest w stanie udzielić pełniejszej wypowiedzi na temat ubioru.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do Internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca: Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Pyta uczniów, jakie nazwy ubrań znają/pamiętają. Prosi wybraną osobę o zapisanie ich na tablicy. Pyta, jaki czasownik stosuje się, by powiedzieć, że nosi się coś/ma się coś na sobie. Prosi chętną osobę o przypomnienie jego odmiany. Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Faza realizacyjna: Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i wykonują przewidziane do niego ćwiczenia. Mogą pracować w parach i korzystać ze słownika. Nauczyciel wyjaśnia nieznane słowa/wyrażenia i weryfikuje poprawność wykonania ćwiczeń. Uczniowie zapoznają się z tabelą w kąciku gramatycznym i wykonują ćwiczenie. Następnie dobierają się w pary: jedna osoba opisuje swój/czyjś ubiór, np. mówiąc Elle porte une chemise blanche tous les jours, druga osoba musi zmodyfikować to zdanie przy użyciu zaimków dopełnienia bliższego: Elle la porte tous les jours. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują ćwiczenia indywidualnie. Następnie dobierają się w pary: jedna wypowiada swoje przypuszczenia na temat stylu ubierania się członków rodziny/przyjaciół/znajomych drugiej, np. Ta meilleure amie ne porte que des robes, elle est très élégante, a druga zgadza się lub sprzeciwia: Oui, c'est vrai./Non, elle déteste porter les robes, etc. Następnie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości: może zapytać uczniów w co są dzisiaj ubrani, lub w co jest ubrany konkretny kolega/konkretna koleżanka, lub pokazać zdjęcia różnych postaci i prosić o opisanie ubrań widocznych na zdjęciach. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 zawarte w części Sprawdź się.
Praca domowa:
Zadanie 7 i 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Jako materiał utrwalający.