Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Je joue de la guitare deux fois par semaine
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń:
przypomina sobie nazwy wybranych instrumentów muzycznych oraz różnych form spędzania czasu wolnego;
utrwala użycie czasowników faire z przyimkiem de oraz jouer z przyimkiem à oraz de;
pyta o częstotliwość wykonywanych czynności i umie ją określić.
opowiesz o formach spędzania czasu wolnego.
Cele motywacyjne
Uczeń:
poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki;
przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie
ćwiczenia: jednokrotny i wielokrotny wybór, samodzielne uzupełnianie krzyżówek, łączenie elementów, wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, porządkowanie, katalogowanie, zadania otwarte
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów pisanych i słuchanych, rozpoznawanie synonimów i definicji
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami, rozwijanie świadomości w temacie różnych form zainteresowań
Metody/techniki nauczania:
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda aktywizująca: burza mózgów
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne
metoda podająca: wyjaśnienie, opis
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Pyta uczniów po francusku, jakie formy spędzania czasu wolnego znają. Może się tu posłużyć ilustracjami, fotografiami (również tymi z treści lekcji) lub symbolicznymi rekwizytami (tj. pędzel do malowania, pałka perkusyjna, baletki itp.). Odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do części tekstowej. Prosi o zapoznanie się z tekstem, zachęca uczniów do odgadywania znaczenia nowych słów i zwrotów, w razie potrzeby objaśnia je.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do części tekstowej lekcji wspólnie. Wybrane lub chętne osoby zapisują rozwiązania na tablicy interaktywnej.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej. Wraz z uczniami omawia plansze w Rappel grammatical. Zwraca uwagę na różnice w zastosowaniu przyimków de oraz à. Następnie nauczyciel prosi uczniów o porównanie zawartości kącika z nazwami hobby wypisanymi wcześniej na tablicy. Uczniowie identyfikują powtarzające się nazwy oraz znajdują nowe, po czym kolejno każdy z nich na podstawie opracowanego w ten sposób słownictwa formułuje jedno krótkie zdanie na temat swojego hobby, np. Je fais du jardinage.
Przed przejściem do Coin communication nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie w tekście dialogu wszystkich fragmentów mówiących o częstotliwości. Uczniowie omawiają znaczenie nowych słów w oparciu o planszę z tego kącika, po czym w parach wykonują przypisane mu ćwiczenie.
Na zakończenie tej części zajęć uczniowie mają za zadanie dowiedzieć się, z jaką częstotliwością kolega/koleżanka z ławki zajmuje się swoim hobby.
W części multimedialnej uczniowie zapoznają się z instrukcją gry na zasadach chińczyka.
Uczniowie mogą grać w grę interaktywną samodzielnie lub w grupach - w zależności od liczebności klasy.
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑2 do tej części lekcji. Mogą pracować w parach lub grupach. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na ukazane w multimedium zależności między wyrażeniami, czasownikami, a pochodzącymi od nich nazwami czynności, np. faire de la peinture - peindre - la peinture. Zadanie 3 realizują samodzielnie, a swoje wypowiedzi porównują z wypowiedziami kolegów. Mogą one następnie zostać wykorzystane do opracowania podsumowania na temat sposobów spędzania czasu wolnego wśród uczniów danej klasy, co wprowadzi uczniów do tematyki zad. 8 z części Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Następnie uczniowie przechodzą do wykonania interaktywnych ćwiczeń sprawdzających. Wykonują samodzielnie zad. 1 - 7. W celu przećwiczenia wymowy wybrani lub chętni uczniowie odczytują rozwiązania na forum klasowym.
Nauczyciel może prosić uczniów o zapisanie wypowiedzi z zad. 7 na kartkach, które następnie zbierze i losowo rozda wszystkim uczestnikom lekcji. Wybrani lub chętni uczniowie odczytują tekst ze „swojej” kartki na głos, a reszta klasy ma za zadanie odgadnąć jego autora.
Praca domowa:
Zad. 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
związane z tematyką zajęć zdjęcia, ilustracje drukowane lub wyświetlane na tablicy interaktywnej oraz rekwizyty przyniesione przez uczniów lub przygotowane przez nauczyciela
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Gra interaktywna może zostać wykorzystana w dowolnym momencie nauki jako powtórzenie nazw czynności związanych ze spędzaniem czasu wolnego oraz jako materiał dodatkowy dotyczący słowotwórstwa (np. tworzenie rodzin wyrazów, nominalizacja).