Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Les activités d’hier et d’aujourd’hui
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa rozmaite czynności wykonywane przez młodzież dawniej i dziś;
opowiada, co robi w wolnym czasie;
stosuje konektory logiczne służące do porównywania do opowiadania o aktywnościach z teraźniejszości i przeszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
dostrzega powiązania między nauką języka francuskiego a realiami życia we Francji;
dostrzega, jak zmienia się świat wraz z rozwojem cywilizacyjnym i technologicznym.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, czytanka z ilustracjami, tabele leksykalne i gramatyczne;
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie tekstu na ilustrację, prawda‑fałsz, łączenie tekstu z ilustracją, parowanie, łączenie audio z tekstem, zadania testowe, zadania otwarte;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia wyrazów przy pomocy materiału ilustracyjnego.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowane: przy użyciu komputera;
metody aktywizujące: kalambury.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel podaje cele i temat lekcji, a następnie opowiada uczniom, co lubił robić, kiedy był w ich wieku. Pyta uczniów, co oni lubią robić. Uczniowie tworzą proste wypowiedzi z użyciem czasowników aimer i adorer.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne zapoznanie się z czytanką oraz wykonanie ćwiczeń do tekstu źródłowego. Dodatkowo pyta uczniów, czy lubią (lub lubili) zabawy i aktywności, o których opowiadali im rodzice lub dziadkowie.
W dalszej kolejności uczniowie zapoznają się z tabelami leksykalnymi i gramatycznymi. Podczas wprowadzania słownictwa nauczyciel może zaproponować burzę mózgów – uczniowie wymieniają, co robiła młodzież dawniej, a co robi dziś? Propozycje uczniów nauczyciel zapisuje na tablicy. Jeśli uczniowie nie potrafią nazwać jakiejś czynności, proszeni są o wyszukanie jej w słowniku on‑line takim jak Le Robert lub Larousse (np. przy użyciu smartfonów).
Nastepnie uczniowie zapoznają się z treściami w katalogu interaktywnym i rozwiązują załączone do niego ćwiczenia.
Uczniowie łączą się w grupy trzyosobowe. W każdym zespole jedna osoba reprezentuje pokolenie dziadków, druga - rodziców, a trzecia - rówieśników uczniów. Każda grupa przygotowuje kalambury: za pomocą pantomimy ma przedstawić zajęcia czasu wolnego właściwe trzem pokoleniom. Żeby aktywności się nie powtarzały, można rozważyć przygotowanie gotowych zestawów do losowania przez grupy. Zespoły po kolei prezentują swoje kalambury, a pozostali uczniowie je odgadują.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia z bloku Sprawdź się.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Zestawy nazw aktywności czasu wolnego do pracy w grupach.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Gra może zostać wykorzystana na wyższych etapach nauki w celu rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem. Uczeń może zainspirować się grą podczas redagowania zadania domowego.