Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Anna Kowalska
Przedmiot:
Język francuski
Temat zajęć:
Je participe à l’atelier du théâtre
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, liceum/technikum, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i utrwala schematy odmiany czasowników regularnych i nieregularnych w czasie teraźniejszym i stosuje je w praktyce;
zadaje pytania o zajęcia pozalekcyjne;
opowiada o swoich zajęciach pozalekcyjnych;
wyraża swoją opinię na temat zajęć pozalekcyjnych;
doradza koledze/koleżance, jakie zajęcia pozalekcyjne wybrać.
Cele motywacyjne
Uczeń rozwija umiejętności prezentacji siebie i swojego najbliższego otoczenia.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania
metody podające: opis, wyjaśnienie;
metody aktywizujące: burza mózgów, kalambury;
metody problemowe: metody dedukcyjne;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
metody programowane: z użyciem komputera.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w grupach,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku, a następnie pyta ich, jakie koła zainteresowań działają w szkole. Dopytuje, czy uczniowie uczęszczają na zajęcia dodatkowe w ramach tych kół.
Chętna osoba zbiera wszystkie odpowiedzi uczniów i zapisuje je na tablicy. Nauczyciel na tym etapie nie podaje jeszcze francuskich nazw kół zainteresowań.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Rozmowa kierowana. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jakie koła zainteresowań działają w szkołach we Francji. W razie potrzeby uzupełnia informacje podawane przez uczniów.
Uczniowie zapoznają się z tekstami źródłowymi zawartymi w e‑materiale. Weryfikują nowe słownictwo. Następnie w parach wykonują polecenia dołączone do tekstów źródłowych.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela uczniom informacji zwrotnej.
Kącik leksykalny. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z grafiką w części Przeczytaj i przedyskutowanie w parach tego, na czym polega działanie każdego z przedstawionych kół zainteresowań. Chętny uczeń uzupełnia zapiski na tablicy z części wprowadzającej lekcji (burza mózgów na temat kół zainteresowań), dopisuje też francuskie odpowiedniki do polskich nazw.
Uczniowie zapoznają się z treścią kącika gramatycznego: odmianą czasowników przedstawioną w tabelach. Następnie w parach wykonują dołączone do tej części Przeczytaj ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela uczniom informacji zwrotnej.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium: odtwarzają załączone nagranie. Słuchają nagrania po raz pierwszy, następnie wykonują polecenie nr 1 do audiobooka. Następnie słuchają nagrania po raz drugi i wykonują pozostałe polecenia załączone do audiobooka.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywanych zadań, wybierając losowo poszczególnych uczniów.
Nauczyciel podsumowuje zebrane wiadomości, uzupełniając wcześniej zebrane informacje poprzez ponowną analizę diagramów gramatyczno‑leksykalnych.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno rozwiązują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości, nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe uczniowie nabyli.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8 pisemnie, jeśli zabraknie czasu na wykonanie go podczas lekcji.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Dołączony do lekcji audiobook może posłużyć uczniom jako pomoc w wykonaniu zadania 7 i 8, a także jako forma do samodzielnego powtórzenia materiału w domu.