Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: On sort ce soir ?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi opisać sposoby spędzania czasu wolnego oraz miejsca z nimi związane,
utrwala zwroty związane ze składaniem propozycji, akceptowaniem ich i odrzucaniem,
używa czasownika plaire w 3 osobie liczby pojedynczej w trybie oznajmującym czasu teraźniejszego,
potrafi zaplanować i umówić spotkanie.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki, dzięki czemu jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe: słuchanie, czytanie, słowa w kontekście,
strategie kognitywne: analizowanie informacji i wnioskowanie,
ćwiczenia: jednokrotny wybór, samodzielne uzupełnianie krzyżówki, łączenie elementów, wyszukiwanie i/lub wstawianie odpowiednich struktur i słów/wyrażeń, zadania otwarte,
współpraca z innymi uczniami na tym samym poziomie językowym.
Metody/techniki nauczania
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,
metoda podająca: wyjaśnienie, opis,
metoda programowa: przy użyciu komputera, zadania interaktywne.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Przedstawia tematykę lekcji. Zadaje pytania o to, gdzie uczniowie spędzają czas wolny np.: Où sors‑tu après quand tu as le temps libre ? i jakie są ich ulubione rozrywki: Quel est ton loisir préféré ? Nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy. Prosi też o przypomnienie czasowników i zwrotów służących proponowaniu, akceptowaniu, odmawianiu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do części tekstowej. Prosi o wysłuchanie tekstu, objaśnia nowe słowa i zwroty. Następnie sprawdza zrozumienie całości. Prosi o to, aby uczniowie wymienili propozycje na spędzenie wolnego czasu, proponowane w tekście.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do części tekstowej lekcji. Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel może poprosić kilku uczniów o odczytanie kwestii na głos aby przećwiczyć fonetykę.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej.
Przypomina jeszcze raz wyrażenia używane do proponowania, akceptowania, odmawiania. Nauczyciel zapoznaje uczniów z nowymi zwrotami. Prosi wybranych uczniów o powtórzenie.
Nauczyciel wraz z uczniami analizuje tabelkę z wyrażeniami czasownikowymi i sposobami wyrażania swoich upodobań. Na końcu prezentuje odmianę czasownika plaire w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń do części gramatycznej.
Uczniowie mogą pracować w parach. Nauczyciel prosi o przedstawienie odpowiedzi wybranych uczniów.
Nauczyciel przechodzi do części multimedium.
Uczniowie pracują w parach z ilustracją interaktywną. Samodzielnie rozwiązują ćwiczenia do materiału multimedialnego.
Nauczyciel prosi uczniów o to, aby wymienili miejsca, które pojawiły się w ilustracji.
Prosi też o przykładowe odpowiedzi na te propozycje, które pojawiły się w multimedium.
Uczniowie w parach przygotowują krótkie dialogi : proponują sobie wzajemnie gdzie i jak mogą spędzić razem wolny czas. W dialogach stosują zwroty wyrażające aprobatę lub odmowę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel może poprosić o wykonanie ćwiczeń 7 i 8 – które są ćwiczeniami otwartymi.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja multimedialna może zostać wykorzystana w dowolnym momencie nauki jako przykład propozycji na spędzenie czasu wolnego, wyrażeń służących proponowaniu, akceptowaniu, odmawianiu lub być materiałem bazowym do ćwiczeń w mówieniu.