Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Au marché
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i krótko opisuje wybrane rodzaje bazarów we Francji,
utrwala poznane do tej pory liczebniki główne w zakresie do 100 oraz poznaje nowe do 1000,
utrwala nazwy owoców i warzyw,
poznaje i prawidłowo używa wyrażeń przydatnych w trakcie robienia zakupów spożywczych,
opowiada, jakie produkty kupuje się na bazarze w jego rodzinie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości poprzez odkrywanie zwyczajów zakupowych na bazarach Francuzów oraz swoich i kolegów,
zdobywa umiejętności potrzebne do komunikacji w sytuacji robienia zakupów spożywczych,
kształci umiejętność rozumienia podawanej mu przez kogoś liczby (np. kodu pocztowego, należności za zakupy) w zakresie do 1000,
realizuje potrzebę dzielenia się swoimi zwyczajami zakupowymi w temacie bazarów.
Strategie uczenia się:
pamięciowe: słuchanie i czytanie, tablica gramatyczna
kognitywne: dedukcja, prawda‑fałsz, łączenie w pary, łączenie nagrania dźwiękowego z tekstem, uzupełnianie tekstu, jedno- i wielokrotny wybór, grupowanie
Metody nauczania:
podające: opis, wyjaśnienie,
problemowe: metody dedukcyjne,
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, studium przypadku
aktywizujące: zabawa ruchowa
programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Następnie prosi uczniów, by odgadli temat zajęć. W tym celu wyświetla na tablicy multimedialnej fragment filmu wybranego z treści lekcji z przedstawieniem zakupów spożywczych na targu.
Gdy temat zostaje odgadnięty, nauczyciel zapisuje go na tablicy razem z celami zajęć.
Faza realizacyjna:
Praca nad tekstem:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w ciszy przeczytali tekst. Za pomocą zad.1 sprawdza w całej grupie, czy wszyscy zrozumieli, o czym on opowiada.
Następnie uczniowie wykonują zad.2 w parach i sprawdzają odpowiedzi.
Zad.3 może zostać zrealizowane w formie mini quizu wiedzy w podziale klasy na grupy lub w parach.
Nauczyciel przechodzi do omówienia odmiany czasownika acheter. Zwraca się do uczniów z prośbą o zaobserwowanie zmian w pisowni (pojawiający się akcent) oraz w wymowie (e nieme). Następnie uczniowie wykonują zad.4 samodzielnie.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z tabelą z liczebnikami. Nauczyciel zwraca uwagę na poznane do tej pory liczebniki główne w zakresie do 100, a następnie wraz z całą klasą omawia konstrukcję nowych liczebników, od 100 do 1000. Zwraca szczególną uwagę na wymowę oraz zmiany w pisowni np. myślniki, czy „znikająca” litera s np. w przypadku deux‑cents / deux‑cent‑deux. Uczniowie wykonują samodzielnie zad.5. W celu przećwiczenia fonetyki nauczyciel może prosić o odczytanie przykładów na głos.
Nauczyciel może poprosić uczniów o tworzenie nowych liczb – nie zapisanych w materiale, na bazie poznanych i omówionych zasad. Stworzone w ten sposób liczby mogą być punktem wyjścia do dyktanda w parach: zapisz cyframi liczbę, którą słyszysz lub wspólnego tworzenia kartoników do gry w stylu domino, gdzie trzeba dopasować liczbę zapisaną cyframi do zapisu literowego.
Praca z multimedium:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z ilustracją interaktywną, obejrzenie grafik i wysłuchanie nagrań. Uczniowie wykonują zad.1 - 3 w parach, wyjaśniając między sobą lub z nauczycielem ewentualne niejasności.
Faza podsumowująca:
Praca nad ćwiczeniami:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów / koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Nauczyciel zaprasza uczniów do aranżowania improwizowanych dialogów Au marché alimentaire. Potrzebne do tego będą: wyrażenia z ilustracji interaktywnej, zad.1 - 2 do części Multimedium i zad.3 - 4 z części Sprawdź się, fiszki z liczebnikami oraz kartoniki z ilustracjami wybranych znanych uczniom produktów dostępnych na różnych rodzajów targów. Uczniowie dobierają się w pary. Jeden z nich będzie grał rolę sprzedawcy - losuje kartonik z liczebnikiem (mogą to być ceny lub kody pocztowe), drugi - kupujący ma za zadanie wylosować trzy produkty. Ponieważ spośród kartoników można wylosować nie tylko produkty spożywcze, dialog może przybrać różne formy, np. Vous voudrez acheter de la céramique? Ce n'est pas ici. Je vous recommande le marché artisanal Rue Gambette, 59110 La Madeleine.
Praca domowa:
Zad. 7 i 8 z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica multimedialna, fiszki z liczebnikami i kodami pocztowymi, kartoniki z ilustracjami wybranych produktów, które można kupić na targu
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw warzyw i owoców oraz zwrotów niezbędnych przy dokonywaniu zakupów. Może być punktem wyjścia do powtórzenia wyrażeń ilościowych lub lekcji na temat zwrotów grzecznościowych.