Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: J’aime le samedi !
Grupa docelowa: Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
posługuje się nazwami dni tygodnia,
opowiada o swoich preferencjach oraz preferencjach innych osób co do dni tygodnia i zajęć w szkole,
opracowuje plan tygodnia swój oraz swoich bliskich.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do rozważania, jak często używamy dni tygodnia do porozumiewania się. Uświadomienie im, że znajomość dni tygodnia pozwoli im umiejscowić w czasie wypowiedzi na wiele tematów dotyczących dnia codziennego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie, powtarzanie, tablice leksykalne i gramatyczne
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, jedno- i wielokrotny wybór, uzupełnianie tekstu, samodzielne wpisywanie informacji do tekstu
strategie kompensacyjne: domyślanie się znaczenia wyrazu
Metody/techniki nauczania
metody podające: czytanka
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe
metody programowane: z użyciem komputera
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku. Może wpleść w powitanie nazwę danego dnia tygodnia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o to, aby uczniowie przeczytali po cichu wypowiedzi w dymkach z Coin lecture. Celem przećwiczenia poprawnej wymowy, nauczyciel może odczytać tekst na głos, a następnie poprosić wybranych/wskazanych uczniów o ponowną lekturę tekstu, tym razem na forum klasy.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, kiedy używa się rodzajnika w przypadku dni tygodnia. Celem wyćwiczenia u uczniów rozumienia zdań z dniami tygodnia, prowadzący/a podaje różne przykłady przy użyciu dni tygodnia z rodzajnikiem lub bez. Zadaniem uczniów jest powiedzenie, czy daną czynność nauczyciel wykonuje co tydzień (np. chaque samedi !) czy w jeden dzień (ce samedi !). Zabawa polega na jak najszybszym skojarzeniu sensu zdania.
Następnie uczniowie pracują z ilustracją interaktywną. Nauczyciel na początek prosi uczniów, aby przyjrzeli się ilustracjom i spróbowali powiedzieć, co Sabine robi danego dnia. Ich kolejnym zadaniem jest dwukrotne wysłuchanie plików audio i rozwiązanie w parach zadań. Uczniowie, którzy mają problem z rozwiązaniem danego ćwiczenia, mogą to zgłosić, a podpowiedzi udziela im inna para, która jest pewna swojej odpowiedzi.
Na zakończenie tej fazy lekcji nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Nauczyciel może poprosić o wykonanie wskazanych przez siebie ćwiczeń.
Faza podsumowująca:
Na koniec lekcji nauczyciel wyświetla plan lekcji (np. innej klasy z tej samej szkoły) i zadaje pytania (np. w jakie dni ta klasa ma język angielski). Jeśli wystarczy czasu, nauczyciel może również wyświetlić plan lekcji skonstruowany w języku francuskim.
Praca domowa:
Ćwiczenie 8. z bloku ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
strona z planem lekcji (dla porównania można wykorzystać plan lekcji różnych klas w szkole uczniów i plan lekcji dowolnej szkoły francuskiej dostępny online)
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja może posłużyć jako dodatkowe ćwiczenie ze słuchu (słuchanka) podczas zróżnicowanych tematycznie lekcji dotyczących wyrażania preferencji i upodobań.