Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Alicja Walczyna
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Tour du monde
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV liceum/technikum, poziom A2+
Uwaga: istnieje możliwość wykorzystania materiału lub jego wybranych fragmentów również w klasach o wyższym poziomie znajomości języka, w tym w klasach dwujęzycznych.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o zaletach podróży dookoła świata;
poznaje francuską i frankofońską literaturę podróżniczą i wyraża swoje zdanie na temat ulubionej książki opisującej relację z prawdziwej lub fikcyjnej podróży;
poszerza zakres słownictwa potrzebnego do opisu podróży dookoła świata;
formułuje wypowiedź pisemną na temat podróży dookoła świata.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości - zapoznaje się z francuską i frankofońską literaturą podróżniczą;
rozwija umiejętność formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych na temat przedsięwzięcia, jakim jest podróż dookoła świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, uzupełnianie tekstu, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody aktywizujące: burza mózgów, dedukcja;
metody podające: praca z tekstem źródłowym, z materiałem ikonograficznym, opis, wyjaśnienie;
metoda programowa przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca w parach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna,
komputer/laptop z dostępem do Internetu,
zeszyt.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy rozważali kiedykolwiek podróż dookoła świata, a jeżeli tak, to jakim środkiem transportu. Następnie rozdaje uczniom naprzemiennie karteczki w dwóch kolorach (np. w żółtym i w zielonym). Uczniowie z żółtymi karteczkami wypisują jedną wadę tego przedsięwzięcia, uczniowie z karteczkami zielonymi – zaletę. Nauczyciel czyta propozycje uczniów.
Następnie nauczyciel przeprowadza z uczniami quiz z części Przeczytaj sprawdzający ich predyspozycje do podróży dookoła świata.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Nauczyciel sprawdza zadania i prosi o zapoznanie się z pierwszą częścią kącika leksykalnego.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia z kącika leksykalnego.
Nauczyciel przechodzi do drugiej części kącika leksykalnego i prosi uczniów o podkreślenie w tekście głównym idiomów oraz o zaproponowanie ich znaczenia z kontekstu. Uczniowie weryfikują swoje przypuszczenia, zapoznając się z definicjami i wykonują ćwiczenie 4. z tej części.
Następnie uczniowie rozpoczynają pracę z katalogiem interaktywnym.
Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie fragmentu filmu (np. dwie pierwsze minuty) na platformie YouTube nakręconego przez parę Francuzów (TOUR DU MONDE A VÉLO - LA ROUTE DE LA JOIE - #1 Afrique), prezentującego ich podróż rowerem przez Afrykę. Nauczyciel prosi uczniów o zanotowanie, jakie wyrażenia idiomatyczne najlepiej oddają perypetie Francuzów oraz: jakie zwierzęta oni spotykają i jakim problemom stawiają czoła. Nauczyciel pyta również, czy obejrzana relacja z podróży zachęciła ich do wyprawy rowerem przez Afrykę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje serię pytań, np.:
Pourquoi selon vous est‑il intéressant de faire un tour du monde ?
Quel est selon vous le meilleur moment pour se décider à faire un tour du monde ?
Quelles sont les solutions possibles pour faire un tour du monde de manière écologique ?
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. – jeśli nie zostały wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze:
karteczki w dwóch kolorach
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog jest dobrym wstępem do pracy z fragmentami tekstu literackiego.