Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Tu pourrais me passer la salade, s'il te plaît ?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, 8 klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
odmienia czasowniki vouloir, devoir i pouvoir w trybie przypuszczającym,
wie, w jakich sytuacjach używa się trybu przypuszczającego czasowników pouvoir, devoir i vouloir;
używa trybu przypuszczającego, by grzecznie poprosić o coś, zaoferować coś lub doradzić coś.
Cele motywacyjne:
zwrócenie uwagi uczniów, że przy użyciu już poznanych środków językowych są w stanie formułować prośby i nakazy w uprzejmy sposób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie);
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie);
strategie społeczne (współpraca z innymi uczniami);
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody i techniki nauczania:
metoda podające: pogadanka, opis;
metoda programowane: z użyciem komputera;
metoda praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy zajęć:
praca samodzielna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku;
tablica interaktywna lub rzutnik.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita uczniów po francusku i podaje temat i cele lekcji. Tytułem wstępu do treści zajęć może zaprezentować uczniom dostępne w Internecie wypowiedzi (blogerów/influencerów / ludzi kultury i sztuki / nauczycieli języka francuskiego) jako obcego na temat zasad grzeczności obowiązujących we Francji lub prosić uczniów o podzielenie się ich własnymi doświadczeniami.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie (najpierw samodzielnie cicho, a potem na głos z podziałem na role) dialogu z bloku tekstowego. Prosi uczniów o rozwiązanie w parach ćwiczeń do tekstu.
Przed omówieniem planszy w kąciku gramatycznym nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w tekście słów, wyrażeń i całych zdań wyrażających grzeczność. Następnie nauczyciel omawia odmianę czasowników vouloir, pouvoir, devoir i zachęca uczniów do wnioskowania, do czego służy tryb conditionnel de politesse. Uczniowie realizują samodzielnie ćwiczenie 3. W ramach przećwiczenia wymowy wybrani lub chętni uczniowie mogą odczytać rozwiązania na głos.
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnej pracy nad odsłuchem. Odtwarza kolejne nagrania i prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeń 1 - 3 do pliku audio. Wypowiedzi z ćwicz. 3 mogą następnie zostać wykorzystane do odgrywania krótkich scenek sytuacyjnych w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do części zadań sprawdzających. Mogą konsultować się między sobą lub z innymi parami. Przy realizacji zad. 2 nauczyciel może prosić uczniów o zaproponowanie dialogów o innej treści.
Na zakończenie zajęć nauczyciel zaprasza uczniów do odgrywania ról. W tym celu dzieli uczniów na grupy, a każda z nich losuje miejsce odgrywania swojej scenki spośród kilku fotografii (mogą to być fotografie wykorzystane w ćwiczeniach do multimedium). Uczniowie mają za zadanie odegrać na forum klasowym scenę w danym miejscu, wykorzystując poznane w trakcie zajęć zwroty, wyrażenia i zdania służące do formułowania grzecznych próśb i sugestii oraz oferowania w uprzejmy sposób.
Jeśli czas na to pozwoli, uczniowie mogą podsumować lekcję wymianą zdań na temat różnic w konwencjach grzecznościowych dotyczących sytuacji z lekcji w Polsce i we Francji.
Praca domowa: zad. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: nagrania video, wybrane fotografie miejsc/sytuacji, w których należy posługiwać się zwrotami grzecznościowymi
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać jako inspirację dla uczniów do odgrywania różnych scenek rodzajowych związanych z żywieniem lub życiem społecznym (restauracja, sklep). Uczeń może również samodzielnie ćwiczyć za pomocą multimedium rozumienie prostych dialogów ze słuchu.