Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Dans un centre commercial ou dans un petit magasin du coin
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa II, liceum/technikum, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala i powtarza formy przymiotników rodzaju męskiego i żeńskiego;
opisuje swoje zwyczaje dotyczące robienia zakupów;
wyraża swoje upodobania dotyczące zachowań konsumenckich.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do wyrażania opinii (ustnej i pisemnej) na temat ich ulubionych miejsc robienia zakupów oraz uzasadnianie ich.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda fałsz, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metoda aktywizująca: burza mózgów, blended learning;
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, miniwykład;
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, zeszyt, aplikacje typu mentimeter
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jak się dziś czują i czy lubią robić zakupy: Aimez‑vous faire du shopping? Uczniowie odpowiadają całymi zdaniami. Następnie, nauczyciel pisze na tablicy słowo: les courses i prosi o skojarzenia – burza mózgów. / Można poprosić uczniów o odpowiedzi przy pomocy aplikacji mentimeter, a wyniki zaprezentować wszystkim uczniom.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w bloku tekstowym. Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie wykonują po kolei wszystkie polecenia dołączone do materiału źródłowego.
Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania i pyta uczniów, czy lubią promocje i przeceny w sklepach oraz czy należą do konsumentów, którzy lubią muzykę w sklepie.
Nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (przymiotniki rodzaju męskiego i żeńskiego w liczbie pojedynczej oraz czasowniki: adorer, aimer, ne pas aimer, détester, haïr) i prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń. Może zwrócić uwagę na odmianę i wymowę czasownika haïr.
Nauczyciel analizuje z uczniami zwroty wyrażające częstotliwość i regularność (np.: toujours, souvent, parfois, jamais, une fois par semaine etc.) i podaje przykłady ich użycia i oraz ich zwyczajowe miejsce w zdaniu. Następnie uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia.
Nauczyciel uruchamia materiał multimedialny.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani lub chętni uczniowie kolejno wykonują wskazane ćwiczenia interaktywne. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. Uczniowie mają możliwość powrotu do kącika gramatycznego celem przypomnienia sobie zwrotów określających częstotliwość oraz czasowników wyrażających uczucia, opinie i preferencje. Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. z e‑materiału (ustnie) oraz ćwiczenie 8., jeśli nie zostały wykonane na lekcji.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustracja interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu w celu powtórzenia materiału (przymiotniki), rozszerzenia materiału (zwroty wyrażające częstotliwość) oraz do rozwijania umiejętności argumentowania i wyrażania opinii. Nauczyciel może również zastosować metodę blended learning celem zweryfikowania wiadomości zapamiętanych przez uczniów i poprosić o zapoznanie się z multimedium samodzielnie w domu przed lekcją.