Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Przedmiot: język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Ce n’est pas pour moi
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa I liceum/technikum, poziom A1/A2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
Przypomina sobie słownictwo związane z formami spędzania wolnego czasu. Stosuje negację do odmawiania na zaproszenie/propozycję. Opowiada, czego nie lubi robić lub nigdy nie robi.
Cele motywacyjne:
Uczeń przypomina sobie oraz poznaje nowe struktury językowe, które pozwolą mu lepiej komunikować się w języku francuskim: odmawiać na propozycje i zaproszenia oraz komunikować swoje preferencje.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku strategie kognitywne: prawda fałsz, jednokrotny wybór, dedukcja; strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis metoda aktywizująca: rozmowa kierowana, elementy lekcji odwróconej, odgrywanie scenek metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego, praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu, tablety/smartfony
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przed lekcją
Przed lekcją nauczyciel prosi parę uczniów o przygotowanie prostej scenki, od której zacznie się lekcja. Pierwszy uczeń zachęca drugiego do jakiejś aktywności. Ten odmawia, przy czym odmowa nie może być ograniczona do jednego słowa np. non.
Faza wprowadzająca
W rozmowie kierowanej nauczyciel dopytuje, jak inaczej drugi uczeń mógł odmówić udziału w zaproponowanej aktywności. Podawane przez uczniów wyrażenia i wypowiedzenia notowane są na tablicy.
Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji oraz jej cele.
Faza realizacyjna
Uczniowie zapoznają się z czytanką i indywidualnie rozwiązują załączone do niej ćwiczenia. Wszelkie wątpliwości podają na forum i otrzymują od nauczyciela informację zwrotną.
Następnie uczniowie zapoznają się z kącikami: leksykalnym, a następnie z treściami zawartymi w Rappel grammatical. Konieczne jest wspólne omówienie przedstawionych w kąciku gramatycznym struktur, zwłaszcza zawierających negację - nauczyciel powinien upewnić się, że uczniowie rozumieją zawarty w tej części lekcji materiał. W ramach utrwalenia nauczyciel prosi, by każdy uczeń wypisał do zeszytu wyrażenia, które sprawiają mu trudność.
Uczniowie w parach rozwiązują zadania dołączone do kącików.
Nauczyciel pyta uczniów po polsku, czy odmawianie jest dla nich trudnym doświadczeniem, czy wiedzą, jak odmawiać w sposób grzeczny i asertywny jednocześnie. Uczniowie dzielą się swoimi przemyśleniami.
Uczestnicy zajęć pracują z multimedium. Odsłuchują nagrania, a następnie w parach odpowiadają na pytania załączone do pliku audio. Notują zwroty, których używają najczęściej, jeśli muszą komuś odmówić.
Nauczyciel proponuje uczniom ułożenie i odegranie scenek. W tym celu uczestnicy zajęć łączą się w pary w innej konfiguracji, niż pracowali do tej pory. Każda para wymyśla treść dialogu dwóch scenek podobnych do tej, od której zaczęły się zajęcia. Ważne, żeby raz jeden uczeń z pary musiał odmówić na propozycję, a raz drugi uczeń. Po wyznaczonym czasie uczniowie prezentują swoje scenki na forum klasy. Nauczyciel udziela im informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie rozwiązują wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (1‑6). Na sam koniec nauczyciel zadaje pracę domową i prosi uczniów o informację, czy lekcja była dla nich trudna czy łatwa oraz czy oceniają nabyte umiejętności jako przydatne.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do dyskusji na temat sztuki odmawiania oraz może być wykorzystane w lekcjach poświęconych dobrym manierom.