Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
On vient de finir le ménage. On va se reposer !
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje czas przeszły bliski - passé récent,
utrwala czas przyszły bliski - futur proche,
utrwala nazwy czynności związanych ze sprzątaniem oraz wypoczynkiem,
poznaje nowe słownictwo związane ze sprząteniem i wypoczynkiem.
Cele motywacyjne
Uczeń poszerza swoje słownictwo i znajomość gramatyki. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na coraz swobodniejsze wypowiedzi oraz poruszanie nowych tematów.
Strategie uczenia się
strategie pamięciowe (czytanie, słuchanie, zapamiętywanie),
strategie kognitywne (praca z ilustracjami i z audio, grupowanie, parowanie, dopasowywanie),
strategie społeczne (współpraca w parach),
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów).
Metody/techniki nauczania
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym,
metoda aktywizująca: kalambury,
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik).
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Prosi o przypomnienie poznanych już nazw czynności związanych ze sprzątaniem, porządkowaniem. Chętni uczniowie podchodzą to tablicy i tworzą wspólną mapę myśli złożoną z przypomnianych czasowników.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel przechodzi do części Coin lecture. Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym.
Następnie nauczyciel prosi wybranych uczniów o wyszukanie w artykule nazw czynności związanych ze sprzątaniem i przeczytanie ich na głos. Nauczyciel upewnia się, że uczniowie zrozumieli tekst w stopniu umożliwiającym wykonanie przewidzianych do niego ćwiczeń.
Nauczyciel zwraca się do wybranych/chętnych uczniów o podanie poprawnych odpowiedzi. Zwraca uwagę na poprawne odczytanie liczb.
Nauczyciel przechodzi do części gramatycznej.
Prosi o przypomnienie budowy czasu przyszłego bliskiego - le futur proche - oraz odmiany czasownika posiłkowego aller. Wybrani/chętni uczniowie podają przykładowe zdania w tym czasie.
Następnie nauczyciel wprowadza czas przeszły bliski - le passé récent.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia do tej części lekcji, a następnie o przedstawienie odpowiedzi.
Nauczyciel przechodzi do części Multimédia. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie w parach wykonują ćwiczenia do tej części lekcji.
Nauczyciel sprawdza poprawność odpowiedzi.
Zabawa w kalambury sprawdzająca stopień opanowania słownictwa. Nauczyciel przygotowuje przed lekcją karteczki z nazwami czynności domowych, których uczniowie będą się uczyć (lub które powtórzą) podczas lekcji. Każdy uczeń po kolei losuje jedną kartkę z nazwą czynności i prezentuje na migi daną czynność. Pozostali uczniowie zgadują, o jakie słowo/wyrażenie chodzi.
Uczniowie pracują w parach: jedna osoba zadaje pytanie Quels sont tes devoirs à la maison quand vous faites le ménage ?, a druga odpowiada, wykorzystując słownictwo z prezentacji. Następnie zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1–6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń otwartych (7 i 8).
Materiały pomocnicze:
karteczki z nazwami czynności domowych
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Prezentacja multimedialna może zostać wykorzystana w dowolnym momencie nauki jako materiał prezentujący różnorodne prace domowe i stanowić bazę do ćwiczeń w mówieniu.