Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Marzena Cichocka
Przedmiot: język obcy nowożytny – j. francuski
Temat zajęć: Anxiété écologique
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje słownictwo związane z ekologią,
używa poprawnie trybu subjonctif, szczególnie w zwrotach oznaczających strach i obawę,
opisuje swoje obawy i lęki,
udziela rad dotyczących radzenia sobie z lękiem ekologicznym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność mówienia o swoich obawach i lękach, zwłaszcza związanych z ekologią,
rozwija umiejętność tworzenia opisów stanów emocjonalnych,
rozwija umiejętność poprawnego użycia trybu subjonctif po zwrotach oznaczających strach i obawę.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja,
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: praca z tekstem źródłowym, łączenie elementów zdaniowych w logiczną całość, nazywanie elementów prezentowanych w materiale ilustracyjnym, tabele leksykalne i gramatyczne,
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, metaplan,
metody programowane: przy użyciu nowych technologii.
Formy zajęć: praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy interesują się ekologią. Dopytuje, czy uczniowie wiedzą, co to lęk ekologiczny i czy kiedykolwiek o nim słyszeli. Pyta, co konkretnie w dziedzinie ekologii może wywołać strach. Po wysłuchaniu wypowiedzi wybranych uczniów nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy, a następnie nauczyciel pyta, czy mają jakieś pytania dotyczące słownictwa i czy tekst jest ogólnie zrozumiały. Uczniowie wykonują ćwiczenia samodzielnie. Następnie uczestnicy lekcji przechodzą do sekcji Coin lexique oraz Rappel gramatical.
Uczniowie pracują w parach. Pytają się nawzajem, czego najbardziej obawiają się w związku ze zmianami klimatycznymi. Następnie wysłuchują wypowiedzi kolegi/koleżanki. Na zakończenie zadania wybrane lub chętne osoby referują wypowiedź zaprezentowaną przez partnera/partnerkę oraz ustosunkowują się do niej, odpowiadając na pytanie, czy dana kwestia w nich również budzi lęk. Uwaga, zdania, w których uczniowie wyrażą swoje obawy czy lęki, powinny być sformułowane z użyciem trybu subjonctif.
Uczniowie przechodzą do pracy z plikiem audio. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza multimedium, a zadaniem uczniów jest rozwiązanie ćwiczeń w trakcie drugiego odsłuchu.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do sekcji Sprawdź się i rozwiązują sześć pierwszych ćwiczeń.
Uczniowie przystępują do krótkiej dyskusji na temat: Les changements climatiques : faut‑il s'en inquiéter ? Uczestnicy zajęć dzielą się na dwie grupy zgodnie ze swoimi poglądami w kwestii obaw klimatycznych (nauczyciel może również zadecydować o innym podziale). Chętny lub wybrany uczeń może pełnić rolę moderatora dyskusji. Nauczyciel wyznacza uczniom czas na przygotowanie argumentów (1‑2 minuty), prezentację swoich racji (do 3 minut dla każdej ze stron) oraz kontrargumentów (1 minuta). Po zakończeniu dyskusji moderator podsumowuje wymianę zdań.
Praca domowa:
7 i 8 ćwiczenie z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium użyte w materiale może posłużyć jako powtórzenie słownictwa przed testem sprawdzającym, a także podczas wszystkich innych lekcji, w trakcie których pojawia się element opisu uczuć i emocji.