Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Sidorkiewicz
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Les biographies des femmes scientifiques
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przypomina sobie użycie czasu przeszłego passé composé w narracjach dotyczących biografii;
poznaje zwroty stosowane w notkach biograficznych;
pisze notkę biograficzną wybranej naukowczyni z zastosowaniem czasu passé composé.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności;
rozwija umiejętności prezentacji ciekawych postaci.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – grupowanie informacji w określone kategorie, użycie obrazu i dźwięku, powtarzanie nowych konstrukcji, skojarzenia, stosowanie nowych słów w znanym kontekście;
strategie kognitywne - ćwiczenie wymowy w celu efektywnego przekazu informacji, analiza wiedzy zdobytej w celu udzielenia właściwej odpowiedzi, łączenie w pary, powtarzanie, utrwalanie materiału, organizacja wiedzy;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia słów na podstawie znajomości języka ojczystego, użycie gestów, mimiki;
strategie afektywne - motywowanie do nauki poprzez wprowadzenie elementów kulturowych; tworzenie warunków do nabierania przez uczniów pewności siebie;
strategie społeczne - zadawanie pytań, współpraca podczas wykonywania zadań, umiejscowienie siebie wśród innych.
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, rozmowa kierowana, wyjaśnienia;
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe;
metoda aktywizująca: projekt;
metoda programowana: z zastosowaniem nowych technologii.
Formy zajęć:
praca w parach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne (powitanie uczniów, sprawdzenie stanu klasy). Nauczyciel wita uczniów po francusku i podaje temat lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, jakie znają naukowczynie.
Nauczyciel prosi uczniów, by znaleźli w internecie informacje o kobietach, które zasłużyły się dla nauki i w jaki sposób zostały nagrodzone - jeśli w klasie nie ma komputerów/tabletów z dostępem do sieci, można to zrobić z wykorzystaniem telefonów komórkowych uczniów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z treściami zawartymi w tekście źródłowym. Następnie, pracując w parach, rozwiązują załączone do tekstu ćwiczenia.
Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Nauczyciel prosi o przeczytanie treści w kąciku leksykalnym. W razie wątpliwości wyjaśnia nieznane uczniom słownictwo lub odwołuje ich do słowników. Uczniowie przygotowują w parach przykłady zdań z zastosowaniem słownictwa z kącika leksykalnego. Następnie uczniowie przypominają sobie wiadomości zawarte w kąciku gramatycznym i wykonują załączone do niego ćwiczenie na forum.
Uczniowie pracują z ilustracją interaktywną, poznając przykładową strukturę notatki biograficznej. Następnie w parach wykonują załączone do multimedium polecenia. Cała klasa sprawdza poprawność odpowiedzi.
Uczniowie dzielą się na grupy 4‑osobowe. W grupach rozpoczynają pracę nad projektem, którego celem będzie większa świadomość szkolnej społeczności na temat kobiet‑naukowców. Każda grupa opracowuje koncepcję plakatu (do skończenia w domu) na temat wybranej naukowczyni. Zespoły powinny się porozumieć ze sobą, aby postaci nie zdublowały się. Podczas lekcji grupy mają za zadanie przygotować koncepcję wizualną plakatu oraz tekst, który będzie na nim zamieszczony. Po wyznaczonym czasie zespoły prezentują swoje pomysły na forum.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie kolejno wykonują ćwiczenia interaktywne od 1. do 6. Pozostali uczniowie kontrolują poprawność ich wykonania. W razie pojawienia się wątpliwości nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Nauczyciel podkreśla, jakie kompetencje językowe nabyli uczniowie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8.
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Ilustracja interaktywna może posłużyć uczniowi podczas samodzielnej pracy w domu zarówno podczas powtórzenia materiału, jak i w trakcie odrabiania pracy domowej.