Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Jadwiga Listwan
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Sur place ou à emporter ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: klasa III liceum/technikum, poziom A2+
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy,
nazywa potrawy z karty dań,
stosuje rodzajniki nieokreślone i cząstkowe w zdaniach oznajmujących i przeczących,
wyjaśnia, jakie potrawy zazwyczaj spożywa,
uzasadnia, gdzie woli jeść posiłki (w restauracji czy na wynos/w domu),
redaguje krótką wiadomość.
Cele motywacyjne:
Zachęcenie uczniów do mówienia o swoich przyzwyczajeniach kulinarnych. Zaspokojenie ciekawości na temat typowych potraw z karty dań we Francji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, grupowanie, łączenie nazwy ze zdjęciem, prawda fałsz, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
strategie społeczne: współpraca z rówieśnikami (w grupach)
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, opis
metoda aktywizująca: burza mózgów, hipotezy
metoda programowa: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik)
Formy zajęć: praca całego zespołu klasowego, praca w parach, w mini grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputer, laptop z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie przedstawiające restaurację (pełną ludzi, potraw...) lub pisze na tablicy słowo: RESTAURANT i prosi o skojarzenia. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy (np. repas, plat, gens, serveur/serveuse, menu, manger, boire, sortir, de nouvelles saveurs, etc.) Po kilku minutach prosi uczniów o hipotezy dotyczące tematu lekcji. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji oraz podaje temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy wraz z kącikami i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy/pary i prosi, aby przeprowadzili wśród siebie krótkie ankiety dotyczące ich przyzwyczajeń kulinarnych. Zadają sobie pytania typu: Est‑ce que tu manges souvent de la viande, du poulet, des frites, du poisson, de la salade, du riz, des pommes de terre, du fromage, etc. / Est‑ce que tu bois du café, du thé, de l’eau, etc. Nauczyciel może rozdać uczniom karteczki z nazwami produktów i konkretnych dań (z informacją co to jest), jako inspiracja do zadania pytania. Przykładowa oczekiwana odpowiedź ucznia: Oui, je prends du poisson, mais je ne mange pas de viande. Jeśli uczeń nie zna jakiejś potrawy, to robi hipotezy dotyczące danej potrawy: Des accras, ce sont des légumes ? Odpowiedź drugiego ucznia: - Non, ce ne sont pas des légumes, ce sont des boulettes aux légumes et à la viande. Na koniec, uczniowie przedstawiają przed zespołem klasowym wyniki swojej ankiety. Można zrobić podsumowanie, ile osób z klasy nie je mięsa, ile nie je ryb, ile je warzywa, owoce, etc.
Nauczyciel proponuje pracę z plikiem audio oraz zadania do multimedium.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
Prends‑tu toujours une entrée et un dessert au déjeuner ou au dîner ?
Manges‑tu plus souvent au resto, au bistrot ou tu commandes des plats à emporter ? Pourquoi ?
Aimes‑tu aller au restaurant ? Pourquoi ?
De quel plat tu ne pourrais pas te passer ? Pourquoi ?
Quels plats tu ne manges jamais, pourquoi ? Quelles boissons tu bois jamais ? Pourquoi ?
Regardes‑tu les émissions de télé de type : Le dîner presque parfait ?
Fais‑tu la cuisine toi‑même ? A quelle occasion ?
Praca domowa: Ćw. 7 i 8 z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: Zdjęcia par oraz zdjęcia deserów francuskich.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być inspiracją do przypomnienia zasad omijania rodzajników (karty dań) i/lub przypomnienia składników potrzebnych do wykonania danej potrawy. Można też porozmawiać z uczniami, jak często jedzą jakąś potrawę.