Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Aleksandra Matyja
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język hiszpański)
Temat zajęć: Terapias alternativas: son buenas para la salud?/Terapie alternatywne – czy są dobre dla zdrowia?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
I. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
1. zdrowie (np. tryb życia, samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie).
II. Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne (np. rozmowy, wiadomości, komunikaty, ogłoszenia, instrukcje) artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka:
1. reaguje na polecenia;
2. określa główną myśl wypowiedzi;
3. określa intencje nadawcy/autora wypowiedzi;
5. znajduje w wypowiedzi określone informacje;
7. rozróżnia formalny i nieformalny styl wypowiedzi.
III. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne (np. listy, e‑mail, SMS‑y, kartki pocztowe, napisy, broszury, ulotki, jadłospisy, ogłoszenia, instrukcje, rozkłady jazdy, historyjki obrazkowe z tekstem, artykuły, teksty narracyjne, recenzje, wywiady, wpisy na forach i blogach, teksty literackie):
1. określa główną myśl tekstu lub fragmentu tekstu;
2. określa intencje nadawcy/autora tekstu;
4. znajduje w tekście określone informacje.
IV. Uczeń tworzy krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi ustne:
2. opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości.
V. Uczeń tworzy krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne (np. notatkę, ogłoszenie, zaproszenie, życzenia, wiadomość, SMS, kartkę pocztową, e‑mail, historyjkę, list prywatny, wpis na blogu):
2. opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości;
6. wyraża i uzasadnia swoje opinie, przedstawia opinie innych osób.
VIII. Uczeń przetwarza prosty tekst ustnie lub pisemnie:
2. przekazuje w języku obcym nowożytnym lub w języku polskim informacje sformułowane w tym języku obcym.
IX. Uczeń posiada:
2. świadomość związku między kulturą własną i obcą oraz wrażliwość międzykulturową.
XII. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym nowożytnym (np. z encyklopedii, mediów, instrukcji obsługi), również za pomocą technologii informacyjno‑komunikacyjnych.
XIII. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, identyfikowanie słów kluczy lub internacjonalizmów) i strategie kompensacyjne, w przypadku gdy nie zna lub nie pamięta wyrazu (np. upraszczanie formy wypowiedzi, zastępowanie innym wyrazem, opis, wykorzystywanie środków niewerbalnych).
XIV. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami).
Kształtowane kompetencje kluczowe:
1. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
2. kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
4. kompetencje cyfrowe;
6. kompetencje obywatelskie;
8. kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo dotyczące terapii alternatywnych oraz ich wpływu na zdrowie;
zna struktury gramatyczne pozwalające na wydawanie poleceń i udzielanie instrukcji (imperativo afirmativo i negativo w połączeniu z zaimkami dopełnienia bliższego);
opisuje terapie alternatywne oraz wyjaśnia, jakie jest ich zastosowanie oraz wyraża swoje zdanie na ten temat;
rozpoznaje styl formalny i nieformalny w zdaniach w trybie rozkazującym oraz tworzy takie zdania.
Cele motywacyjne:
zaciekawienie ucznia terapiami alternatywnymi;
powiązanie nauki języka obcego z tematami znanymi uczniom z codziennego życia (np. naturalne metody leczenia);
zachęcenie ucznia do wyrażania swojego zdania oraz formułowania porad dotyczących zdrowia i terapii alternatywnych z zastosowaniem odpowiednich struktur leksykalno‑gramatycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (zastosowanie materiałów wizualnych i dźwiękowych);
strategie kognitywne (ćwiczenie języka obcego w naturalnych kontekstach);
strategie społeczne (udzielanie rad, opowiadanie o swoich doświadczeniach);
strategie afektywne (motywowanie do wyrażania własnego zdania).
Metody/techniki nauczania:
burza mózgów,
praca z materiałem dźwiękowym,
praca z tekstem,
dyskusja.
Formy zajęć:
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne. Nauczyciel wita uczniów po hiszpańsku i zadaje pytanie: Qué tal?/Cómo estás?.
2. Nauczyciel zapowiada temat lekcji oraz pyta uczniów, czy znają jakieś terapie alternatywne lub domowe sposoby na problemy zdrowotne. Następnie nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów i wprowadza ciekawostkę.
3. Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Przeczytaj.
Nauczyciel pyta uczniów o ich opinię na temat skuteczności wymienionych wcześniej terapii alternatywnych.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu.
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie polecenia 1., a następnie w parach poleceń 2. i 3.
Nauczyciel prosi uczniów o podkreślenie w tekście form trybu rozkazującego. Pyta, czy uczniowie są w stanie określić, jaki jest bezokolicznik podkreślonych czasowników. Następnie wskazuje wyrażenia w trybie rozkazującym w połączeniu z zaimkiem dopełnienia bliższego i pyta uczniów, do czego odnoszą się te zaimki.
Nauczyciel przedstawia grafikę i omawia temat trybu rozkazującego w połączeniu z zaimkami dopełnienia bliższego. Zwraca także uwagę na sposób, w jaki funkcjonują czasowniki zwrotne.
Uczniowie wykonują w parach polecenia 1. i 2.
Następnie nauczyciel informuje, że uczniowie dowiedzą się więcej o terapiach alternatywnych. Po wysłuchaniu nagrań uczniowie indywidualnie wykonują polecenie 3.
Multimedium.
Nauczyciel prosi o przeczytanie treści na belce, a następnie podkreśla, że uczniowie odsłuchają dialogów, których uczestnicy rozmawiają ze sobą przy różnych okazjach.
Po dwukrotnym wysłuchaniu nagrań uczniowie w parach wykonują polecenia 1‑4.
W celu przećwiczenia nazw terapii alternatywnych nauczyciel pyta uczniów, która z terapii wydaje im się szczególnie interesująca i dlaczego.
Sprawdź się.
Nauczyciel wprowadza uczniów w fazę ćwiczeń. Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują ćwiczenia leksykalno‑gramatyczne od 1. do 6. oraz ćwiczenie 8. Propozycje odpowiedzi do zadania 8. są odczytywane głośno na forum.
Faza podsumowująca:
Uczniowie zgłaszają pytania i wątpliwości dotyczące rozwiązania zadań z części Sprawdź się.
Nauczyciel pyta uczniów:
- Czy potrafisz wymienić kilka terapii alternatywnych?
- Czy potrafisz udzielić rad związanych ze zdrowiem, wykorzystując tryb rozkazujący (zarówno w stylu formalnym, jak i nieformalnym)?
- Czy potrafisz wyrazić swoje zdanie na temat terapii alternatywnych oraz ich wpływu na zdrowie?Po zakończeniu zajęć nauczyciel ocenia stopień osiągnięcia każdego z celów ze szczególnym uwzględnieniem opanowania słownictwa oraz umiejętności zastosowania wprowadzonych treści gramatycznych.
Praca domowa:
Zadanie 7. z części Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Artykuł o zastosowaniu olejków eterycznych może być źródłem ciekawostek na temat terapii alternatywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Podczas słuchania dialogów uczniowie mogą wynotowywać wyrażenia dotyczące zdrowia.