Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Ils sont très sportifs
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje sylwetki znanych sportowców,
utrwala nazwy dyscyplin sportowych i sprzętu sportowego,
utrwala użycie czasowników związanych z uprawianiem sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza swoje słownictwo. Przekonuje się, iż jego poziom opanowania języka pozwala na zrozumienie dłuższej wypowiedzi pisemnej a dotychczas zdobyta wiedza pozwala na swobodne odpowiedzi na wiele tematów, np.: sport, upodobania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony z możliwością odtworzenia gry edukacyjnej albo dostęp do sali komputerowej
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Uczniowie zapoznają się z ciekawostką. Nauczyciel pyta, czy wiedzą, kiedy odbywają się następne igrzyska olimpijskie lub paraolimpijskie. Następnie zadaje pytanie o ulubionych sportowców: Quel est ton sportif préféré ?
Faza realizacyjna:
Uczniowie odsłuchują nagranie w sekcji Słuchanie. Sprawdzają nieznane słownictwo w słowniku lub pytają nauczyciela, podczas odsłuchu mogą też korzystać z transkrypcji. Uczniowie przechodzą do ćwiczeń, mogą pracować w parach. Nauczyciel sprawdza rozwiązanie ćwiczeń na bieżąco.
Nauczyciel przechodzi do katalogu. Prosi uczniów o uważne obejrzenie i odsłuchanie materiału, a następnie o wykonanie ćwiczeń. Weryfikuje poprawność.
Uczniowie pracują w parach. Wybierają zawodnika lub zawodniczkę z katalogu i na podstawie ich krótkich biografii tworzą fiszki (na wzór fiszki z sekcji Słuchanie). Następnie wymieniają się fiszkami: jedna osoba prezentuje drugiej biografię zawodnika/zawodniczki na podstawie informacji przygotowanych przez koleżankę/kolegę. Wersja ćwiczenia w grupie: jedna osoba przedstawia biografię zawodnika/zawodniczki, nie wymieniając nazwiska, reszta próbuje odgadnąć, o kim mowa.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń otwartych (7 i 8).
Materiały pomocnicze: Brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć na każdym etapie nauki jako prezentacja/opis osoby i być materiałem stanowiącym bazę do ćwiczeń w rozumieniu tekstu i ćwiczeń w mówieniu.