Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Agnieszka Jarmużek
Przedmiot: Język obcy nowożytny (język francuski)
Temat zajęć: Le ciblage sur Internet
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje cyfrowe
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i stosuje słownictwo związane z targetowaniem w sieci;
używa wyrażeń: c’est … qui …, c’est … que …, c’est …, dont … w wypowiedzi pisemnej;
przedstawia argumentację za i przeciw w sprawie reklam w sieci.
Cele motywacyjne:
zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności poprzez rozmowę na interesujące go tematy (marketing w internecie);
kształci umiejętność wyrażania swojej opinii;
kształci umiejętność formułowania argumentów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie, nowe słowa w znanym kontekście, grupowanie słownictwa, schematy gramatyczne
strategie kognitywne: prawda‑fałsz, parowanie, wstawianie wyrażeń/wyrazów do tekstu, mapa myśli, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych, wykorzystanie języka ojczystego oraz innych znanych języków obcych do zrozumienia znaczenia słów
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie
metody aktywizujące: burza mózgów, blended learning
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer/telefon komórkowy/tablet, rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów po francusku, co im przeszkadza w sieci, gdy po niej surfują. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy, a następnie pyta uczniów, co będzie, ich zdaniem, celem tej lekcji. Nauczyciel uzupełnia i komentuje propozycje uczniów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie rozwiązują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie uczniowie pracują w parach, analizując i utrwalając słownictwo z kącika leksykalnego. Nauczyciel proponuje ćwiczenie utrwalające nowe słownictwo: uczniowie losują przygotowane przez nauczyciela w języku polskim wyrażenia związane z targetowaniem, reklamą w sieci – tłumaczą je na francuski.
Następnie nauczyciel przypomina zasady użycia struktur: c’est… qui…, c’est … que…, c’est… dont…. Uczniowie czytają treści z kącika gramatycznego i wykonują załączone do niego ćwiczenie.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, z jakiego urządzenia najczęściej łączą się z internetem i dlaczego. Następnie pyta, czy podejmują jakieś działania, żeby zoptymalizować reklamy w sieci. Jeżeli tak, to co im zapewnia taką możliwość? Jeżeli nie, to dlaczego? Następnie nauczyciel pyta, czy uczniowie interesują się pojawiającymi się reklamami w sieci? Dlaczego? Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi uczniów, a następnie proponuje pracę z multimedium.
Uczniowie analizują mapę myśli, śledzą powiązania jej elementów. Uzupełniają mapę swoimi propozycjami. Następnie wykonują dołączone do mapy ćwiczenia.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:
En quoi consiste le ciblage sur Internet ?
Que faire pour bloquer le ciblage en ligne ?
Quels sont les avantages et les inconvénients des publicités en ligne ?
Praca domowa:
Ćwiczenie 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
kartki z wyrażeniami
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Multimedium może posłużyć do powtórzenia i wzbogacenia słownictwa związanego z rozwojem nowej technologii, do powtórzenia argumentacji.